۴ میثاق طلایی

  معرفی و تحلیل کتاب ۴ میثاق اثر دون میگوئل روییز

یکی از بهترین کتاب هایی که تا حالا ازش یهره بردم، کتاب ۴ میثاق دون میگوئل روییز در قالب فایل صوتی با ترجمه دل آرا قهرمان و صدای بی نظیر نیما رئیسی بوده که هر کدام از میثاق هایش، کلید طلایی بی نظیری است که فقط با تمرین و تکرار میتونیم بهش برسیم و اثرات معجزه آسای اونو در زندگی خودمون ببینیم.

به راستی چقدر ما باید شکرگزار باشیم که در دنیای مدرن دیجیتال هستیم که فقط با یک کلیک در دنیای مجازی، میتونیم بهترین کتاب ها را در قالب بهترین فایل های صوتی و با کمترین هزینه ممکن تهیه کنیم، کتاب هایی که هر کدام تجارب زندگی انسان های موفقی بوده‌اند که برای بهتر شدن و پربارتر شدن زندگی ما آماده شده و چقدر ما باید ممنون این انسان های بزرگ باشیم که کل زندگیشون رو در اختیار ما می گذارند. فقط باید گفت خدایا شکرت و تمام.

در این مقاله سعی کردم نکاتی از این کتاب بیان کنم که خودم بارها و بارها این کتاب رو مرور کردم و گوش دادم و هنوز گوش میدم و هنوز هم با تمام وجود ازش لذت می برم. در ادامه قسمتی از فایل صوتی و متن هایی از این کتاب رو قرار دادم تا عزیزانی که دوست داشتن فورا تهیه کنند و لذت ببرند و باهاش زندگی کنند و بهترین احساس ها رو همواره و در هر بار گوش کردن، تجربه کنند. حال خوش شما مستدام دوستان خوب من.

 

GOD

 

 

قسمت هایی از کتاب

” همه چیز در هستی تجلی یک موجود زنده است که ما او را خدا می نامیم. همه چیز خداست و ادراک انسانی همانا نور است که نور را مشاهده  می کند و ماده آینه است که نور را باز می تاباند و تصویرهایی از نور می آفریند و جهان توهم، رویا مانند دودی است که به ما اجازه آنچه حقیقت ماست مشاهده کنیم. خود حقیقی ما عشق و نور خالص است. ما تجسمی از خداوند هستیم هر کدام از ما خدا هستیم ما مثل هم هستیم من و شما نور هستیم تجلی خداییم.

شما زبان خود را انتخاب نکرده اید، شما مذهب یا ارزش های اخلاقی خود را انتخاب نکرده اید، آنها قبل از تولد شما وجود داشته اند، ما هرگز مجال این را نداشته ایم که انتخاب کنیم که به چه چیز باور داشته باشیم و به چه چیز باور نداشته باشیم، ما هرگز کوچکترین این میثاق ها را انتخاب نکرده ایم، ما حتی نام خود را نیز انتخاب نکرده ایم، ما به عنوان کودک امکان این را نداشتیم که باورهای خود را انتخاب کنیم.

وقتی مطابق میل پدر و مادر و بزرگان رفتار می کنیم، به ما می گویند تو پسر یا دختر خوبی هستی، در غیر اینصورت اگر مطابق میل آنها رفتار نکنیم، پسر یا دختر بدی هستیم و تنبیه می شویم و مورد طرد واقع می شویم و خیلی زود بخاطر گرفتن پاداش و مورد تائید شدن اونها کاری را می کردیم که اونها دوست داشتن نه خودمان و کم کم دیگر خودمون نبودیم و از خودمون دور و دورتر می شیم. تنها بخاطر اینکه نظر دیگران را جلب کنیم و در نظر آنها خوب باشیم”.

be yourselfنقاب هایتان را بردارید دنیا شما را آفرید که نسخه واقعی خودتان باشید، آمده ایم تا خودمان باشیم

در آغاز خشنود کردن پدر و مادر، سپس آموزگار و دوستان و جامعه و بزرگتر که شدیم هر کاری کردیم که مورد تائید همسر و همراه زندگی باشیم، خودمون رو قانع به شرایط همسر کردیم، از خواسته هامون گذشتیم، دنبال رویاهامون دیگه نرفتیم تا فقط در نظر دیگران خوب باشیم و به ما بگن واقعا بهش افتخار می کنم خیلی کم توقع هست خیلی سازگاره

و این طور شد که ما فقط برای دیگران زندگی می کنیم و خودمون تنها حلقه مفقود شده زندگیمون شدیم و تمام زندگیمون پای دیگران تلف شد، پای دیگرانی که نفهمیدن و درک نکردن و درک نمی کنند که از وجود خودمون گذشتیم تا فقط اونها راضی باشن و مورد تایید اونها باشیم و درست از همون روز بود که بزرگترین اشتباه زندگی رو مرتکب شدیم

در این میان دیگه تنها قالب فیزیکی ما همراه ماست و روح ما خیلی وقته اسیر خواسته های دیگران شد و تبدیل به رونوشتی شدیم از باورهای مادر، پدر، آموزگار، جامعه، مذهب و همسر و در حقیقت به کسی تبدیل شدیم که در حقیقت خود ما نیستیم و اینطوری کسان دیگر زندگی ما و شاید عزیزترین های ما، زندگی را برای ما جهنم می کنند، البته اگر ما اجازه بدهیم و میثاق های درستی برای زندگی خودمون نداشته باشیم.

woww happiness

عدالت حقیقی این است که برای هر خطا یک بار مجازات شویم. ما چند بار تاوان یک خطا را می پردازیم هزاران بار. خارج از اینکه خودمان، عذاب می کشیم و خود را مجازات می کنیم و هر بار که یادش میفتیم دوباره و دوباره و چند باره خود را مجازات می کنیم. اگر همسری داشته باشیم، او نیز اشتباه ما را خاطرنشان می سازد، آنوقت شاید به همسرمان، والدین، دیگران اجازه بدهیم مرتب ما را مجازات کنند و این کار را خودمان هم نسبت به اشتباه دیگران انجام می دهیم.

این را بدانید که اشتباه ها می توانند بزرگترین لطف را به ما بکنند اگر فقط بتوانیم دید و ذهنیت درستی نسبت به آنها داشته باشیم. وقتی به اشتباهی برخوردیم می دانیم که به یک ناخواسته برخورد کردیم و از این اشتباه می فهیم چه چیزی را  دقیقاً می خواهیم وراهی که به اشتباه منجر میشه را دیگر انجام نمی دهیم. درست مانند ادیسون که ۱۰۰۰ بار اشتباه کرد و نگفت شکست خوردم بلکه گفت من هزار راه را یاد گرفتم که چطور نمیشه برق رو اختراع کرد.

در زندگی راحت باشید هیچ ایرادی ندارد که  اشتباه کنید و یاد بگیرید و بزرگ شوید. وقتی عمیق تر فکر می کنیم باید لذت ببریم ازینکه ما انسانی پویا و فعال هستیم. تجربه می کنیم یاد می گیریم و در اصل داریم زندگی می کنیم و فقط زنده نیستیم بلکه احساس می کنیم، درک می کنیم، رشد می کنیم. این مطلب را در مقاله الگوی ساعت شنی به تفصیل و واضح بیان کرده ام که چطور ما در جریان زندگی پیشرفت می کنیم. پیشنهاد می کنم حتماً مطالعه کنید.

در ادامه ۴ میثاق آورده شده است و تنها قسمت کوچکی از فایل صوتی و توضیحات اونها آورده شده است. امیدوارم لذت ببرید از گوش دادن و خواندن این کتاب بی نظیر.

 پس اول این ایمان را داشته باشید که عمل به این چهار میثاق تغییرات شگفت انگیزی را موجب می شود و کل نظام توافق های کهنه زندگی شما را تغییر میدهد. فقط این را بدانید که در این راه به اراده راسخ و قوی، تمرین و استمرار عمل به این میثاق ها نیاز دارید تا بتوانید زندگی شگفت انگیزی را تجربه کنید و به رویای شخصی خودتان از بهشت جامه عمل بپوشانید و بهشت را در همین زندگی تجربه کنید.

4 misagh

این چهار میثاق عبارتند از

۱. با کلام خود گناه نکنید ( نمونه فایل صوتی میثاق اول را فایل در زیر گوش دهید).

۲. هیچ چیز را به خود نگیرید
۳. تصورات باطل نکنید
۴. همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید

اولین میثاق، مهمترین آنها و همچنین دشوارترین آنهاست. این میثاق بقدری مهم است که شما با وجود آن قادر خواهید بود، به مرحله ای از وجود برسید که من آن را بهشت زمینی می خوانم. خیلی ساده و درعین حال خیلی قدرتمند است. کلام یک نیرو و انرژی است و قدرتمندترین ابزاری است که تفاوت ما را با حیوانات دیگر متمایز می کند و مانند شمشیر دولبه است که می تواند زندگی ما و دیگران را بهشت و یا جهنم کند.

نمونه بارز نفوذ کلام در زندگی هیتلر نمایان است که با استفاده از قدرت کلام و باورهای ترس آفرین، ترس مردم را تقویت کرد و همه بذرهای ترس را پراکنده کرد و آنها با قدرت تمام رشد کردند و میلیون ها انسان را بسیج کرد تا دیگران را نابود کنند و از هیچ راهی در این مسیر دریغ نکردند و میلیون ها زن و کودک و انسان بی گناه را از بین بردند و فاجعه ای عظیم انسانی به بار آوردند.

در نظر بگیرید وقتی به دوستتان می رسید و به او می گویید چت شده صورتت عین افراد سرطانی شده و اگر او باور کند و این میثاق را بپذیرد قطعا تا سال بعد او سرطان خواهد گرفت و یا به دختری می گوییم نگاه کن این دختر چقئر زشت است، در این میان مهم نیست که او چقدر از یبایی بهره دارد تا زمانی که این میثاق را باور دارد که زشت است و با این باور بزرگ می شود و  همیشه زیر این طلسم خواهد بود.

دلیل این امر ناشی از قدرت ذهن انسان است که درمقاله بدن سالم برگرفته از ذهن سالم است کامل نوشته ام.

استفاده از میثاق معصومیت در کلام بزرگترین لطف به خودمان است. این عادت سخت است زیرا مرتب از بچگی آموخته ایم که از کلام برای نفرین، دروغ، سرزنش، غیبت و انتقال زهر خشم، بخل و نفرت و ایجاد نفرت بین نژادها و انسان ها استفاده کنیم. ضرب المثل قدیمی می گوید بدبختی شرکت را دوست دارد. کلام ما می تواند ویروس کامپیوتر باشد که با زبان بقیه رمزها نوشته شده است و وقتی وارد کامپیوتر شود دیگر درست کار نمی کند.

وقتی ما به خودمون می گوییم من چقدر چاق شده ام، چقدر زشتم، چقدر احمقم و از این چقدرهای دیگه که با کلاممون به بدترین شکل ممکن از آن علیه خودمون استفاده می کنیم.

باید یاد بگیریم که شکرگزاری واقعی ما از خدا این است که گذشته را رها کنیم، از زمان حال لذت ببریم و تمام توان و تلاش خودمون رو همین الان و الان های بعد زندگی بکنیم تا انسانی بی نظیر برای خودمون، عزیزانمون و دیگران باشیم و کمک کنیم تا دنیا با وجود ما جای قشنگتری برای زندگی تبدیل بشه.

اما برای معجزه نحوه استفاده از کلام و برای مطالب بی نظیر دیگر کتاب در این قسمت به ذکر تفسیر و نکات کتاب پایان می دهم و شما را دعوت می کنم از  فایل بی نظیر کتاب، معجزه چهار میثاق را وارد زندگیتان بکنید.

دانلود کتاب در قالب پی دی اف

 

تهیه و تنظیم

Drsportyar.com

۲ دیدگاه

  1. می گویند اگر می خواهی به کسی لطف کنی به او ماهی نده، ماهیگیری رابه او بیاموز.
    استاد گرامی و بزرگوار سپاسگزار شما در زندگی خود هستم که اندیشیدن را به من آموختید نه اندیشه‌ها را?
    این کتابو منم خیلی دوس دارم خیییلی،بی نهایت،آموزنده و تاثیر گذاره متشکر از لطف و محبتتون”

    • سلام و عرض ادب خدمت شما، خوشحالم اهل مطالعه و یادگیری هستین اینو بدونید با همین روند عشق به یادگیری قطعا شما جز ۱ درصد افراد برتر جامعه خواهید شد. در پناه حق سالم و سرافراز باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *