ورزش و نیاز جنسی

دانستنی های ورزش و نیاز جنسی در ارتباط با ورزش و ورزشکار

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که نیاز جنسی براساس طبقه بندی نیازهای مازلو پایین ترین سطح نیاز انسان بوده و در کتاب های آموزشی در مقاطع تحصیلی متاسفانه هیچ گاه به صورت منطقی، مدون، صحیح  و اصولی آموزشی داده نشده و مطلب به این مهمی کم اهمیت در نظر گرفته شده است.

در این مقاله سعی بر آن است تا ابتدا از منظر روانشناسی به نیاز جنسی پرداخته شود، سپس از تاثیرات ورزش بر نیاز جنسی اطلاع پیدا کرده، ورزش های موثر در افزایش نیاز جنسی اطلاع رسانی شده و در نهایت یک سری توضیحات تکمیلی درخصوص کنترل و هدایت میل جنسی و آگاهی های ضروری در این رابطه مخصوصاً به ورزشکاران حرفه ای داده شود.

نیاز جنسی از منظر روانشناسی

همان طور که گفته شد بر طبق هرم نیازهای مازلو پایین ترین سطح نیازهای انسان نیاز جنسی است و نیاز است همان طور که ما از موارد و اطلاعات مربوط به سایر نیازهای اوولیه مانند گرسنگی، تشنگی، هوا، سرپناه و … آگاهی پیدا کنیم و دنبال بهترین ها از این نیازها باشیم تا بتوانیم سیر توالی نیازهای خود را طی کنیم و به مراتب بالاتر انسانی خود تا مرحله خودشکوفایی برسیم، پس اطلاع درست از نیاز جنسی نیز بسیار حیاتی می نمایاند.

maslow-hierarchy-of-needs

از منظر روانشناسی بسیار واضح است که اگر انسان را از چیزی منع کنند و یا محدودیتی برای وی درخصوص یک نیاز ایجاد کنند، همیشه آن نیاز حالتی کنجکاو گونه پیدا کرده و توجه و فکر ما را بیشتر به خود جلب می کند چون انسان ذاتاً کنجکاو بوده و بصورت مستمر از بدو پیدایش دنبال مسائل ناشناخته و محدود شده بوده است تا از آن مسائل اطلاع درست و کافی پیدا کند و آن را در مسیر زندگی سعادتمند خود بکار بگیرد.

پس آموزش و هدایت این نیاز برای انسان بسیار حیاتی است تا ضمن کنترل آن در مسیر صحیح بتواند حس کنجکاوی خود را ارضا کرده و این مهم را در مسیر صحیح هدایت نموده و در طی طریق موفقیت مورد نظر خود از آن بهره بگیرد. مضافاً اینکه تمام انرژی و زمانی را که این نیاز می تواند از انسان بگیرد نیز به شخص برمی گرداند تا در راستای موفقیت سریعتر و روزافزون تر بکار ببندد.

در این مقاله نویسنده سعی دارد از منظر روانشناسی فقط دید کلی در مخاطب ایجاد کند و خود مخاطب با تفکر و تفحص به دنبال درک مطلب  و جستجوی بیشتر د رمنابع مختلف باشد اما از منظر ورزشی که هدف اصلی بحث این نوشته است، نویسنده با مطالعات منابع تخصصی در حوزه کاری بر خود واجب می داند که نکاتی مفید بیان نماید که به شرح زیر ارائه می شود.

اثرات ورزش بر نیاز و میل جنسی

نتایج تحقیقات مختلف بطور کلی اثرات زیر را درخصوص ورزش بر نیاز جنسی نشان داده اند:

  • افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، از زیبایی و تناسب اندام مطلوب و پوستی شاداب و در کل ظاهر بهتر و جذابیت جنسی بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند و نتیجتاً احساس خوبی درباره خودشان دارند که مهمترین مسئله نیز برای انسان در زندگی همان حس خوب است و می تواند بر جذابیت ظاهری و کشش و میل جنسی فرد در جنس مخالف بسیار اثرگذار باشد.
  • ورزش آثار مفید متعددی در حفظ و ارتقای سلامت جنسی دارد. زنانی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، به علت خون‌رسانی بهتر به اعضای مختلف بدنشان، سلامت و لذت جنسی و میل جنسی بیشتری را در مقایسه با زنانی که اهل ورزش نیستند، تجربه می‌کنند. همچنین ورزش در آقایان باعث تقویت چشم­گیر نعوذ خواهد شد.
  •  ۳۰ دقیقه ورزش در روز نه تنها توان و بنیه افراد را افزایش می‌دهد و باعث بهبود عملکرد قلب و گردش خون می‌شود، بلکه باعث افزایش و بهبود جریان خون در قسمت تناسلی شده و باعث بهبود سلامت میل جنسی می‌شود و در نتیجه خون به بهترین نحو جریان پیدا می‌کند.
  • فعالیت مستمر ورزشی حتی باعث تحریک حواس پنج‌گانه می‌شود. بدیهی است که ما در نیاز جنسی از طریق حواس پنجگانه به آمیزش می پردازیم و با بهبود این حواس با ورزش بسیار واضح است که میل جنسی سالم تر و لذت بخش تری را تجربه خواهیم کرد.
  • ورزش‌های قلبی و عروقی، تحمل و توان فرد را بالا می‌برند و باعث می‌شوند که بنیه جسمی فرد به حدی قوی شود که دیگر مانند قبل به سرعت خسته و درمانده نشود. این مهم نیز در رابطه جنسی بسیار اساسی است زیرا خانم ها نسبت به آقایان دیرتر برانگیخته و بخاطر مسائل فیزیولوژیکی آنها دیرتر به مرحله ارگاسم می رسند و حفظ و استمرار فعالیت جنسی بیشتری را می طلبد که اگر شما با ورزش بنیه جسمی قوی تری کسب کنید، لذت بیشتری را با شریک جنسی خود خواهید برد.
  • قوا­ی جنسی و حس نیاز به برقراری رابطه جنسی در انسان‌ها بدلیل ترشح برخی هورمون­ها مثل تستوسترون است و بدیهی است که بین ترشح این هورمون­ها و قوای جنسی رابطه مستقیم وجود دارد، یعنی اگر میزان تستوسترون بدن شما افزایش یابد قطعا قوای جنسی و تمایل به برقراری در رابطه جنسی در شما افزایش خواهد داشت.
  • ورزش از طریق کاهش استرس و هیجان‌های روانی نیز به سلامت جنسی کمک می‌کند.
  • نتیجه یک تحقیق، نشان داده‌ است که ۸۰ درصد مردان و ۶۰ درصد زنانی که دست‌کم هفته‌ای ۲ تا ۳ بار در یک برنامه ورزشی شرکت می‌کنند، میل جنسی‌شان بیشتر از حد میانگین است. ورزش منظم، سن جنسی افراد را کاهش می‌دهد. به عنوان نمونه، در یک مطالعه، سن جنسی در افراد ۶۰ ساله‌ای که به طور منظم شنا می‌کنند، حدود ۲ دهه کمتر از سن شناسنامه‌ای آنها است. تحقیق دیگر نشان می دهد که یک شناگر ۶۰ ساله همانند یک فرد ۴۰ ساله توانایی جنسی دارد.
  • همچنین در یک مطالعه دیگر مشخص شد مردان بیش از ۵۰ سالی که به طور منظم ورزش می‌کنند، ۳۰ درصد کمتر از دیگر همسالان غیرفعال‌شان به ناتوانی جنسی دچار می‌شوند. افزون بر این، ورزش منظم باعث آزاد شدن مقدار زیادی ماده اندروفین در بدن می‌شود که این امر به نوبه خود باعث لذت‌ جنسی بیشتر در فرد می‌شود.

اطلاعات تکمیلی

نسخه‌ای برای ارتقای سلامت جنسی

قبل از هر چیز لازم است که همه افراد، به ویژه افرادی که سن بیش از ۴۵ سال دارند یا به بیماری خاصی دچارند، باید پیش از شروع یک برنامه ورزشی حتما با یک متخصص پزشکی مشورت کنند و بدنبال آن زیر نظر متخصص ورزشی، برنامه ورزشی مناسب و متناسب با شرایط جسمانی و فیزیولوژیک خود را دریافت کنند. بنابراین نسخه ورزشی هر فرد همانند نسخه دارویی او باید دقیقا براساس ویژگی‌ها، نیازها و عوامل‌ جسمانی و فیزیولوژیک وی تجویز شود.

پس برای بهره‌مند شدن از آثار سودمند ورزش در سلامت عمومی و سلامت جنسی، بهتر است در یک برنامه ورزشی مبتنی بر اصول علمی زیر نظر متخصص ورزشی شرکت کنید. یکی از توصیه­ های علمی و مهم برای افراد در همه سنین انجام ورزش­های هوازی مانند ورزش­هایی مثل قدم زدن، دویدن آهسته، شنا کردن و ورزش­های ایروبیک، به طور منظم ۵ بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه و با پیشرفت زمان با سازگاری به مدت ۵۰ دقیقه است .

همچنین انجام یک سری ورزش های قدرتی با رعایت اصول ویژه تمرین که در همین سایت ارائه شده است، و به شرح زیر معرفی می شوند، بر بهبود میل جنسی موثر می باشند.

sport family

ورزش های پیشنهادی و مفید برای بهبود میل جنسی

یوگا و مدیتیشن

 

yoga

لانچ

lunch

پلانک

1plank1

 

فیله کمر

file

شنا سوئدی

push up

اسکات

Squat

هل دادن و کشیدن

عوارض تزریق تستوسترون

این عوارض شامل: بروز علائم زنانه، کاهش قدرت باروری و افزایش احتمال عقیم شدن، کم شدن تعداد اسپرم ها، تحلیل رفتن بیضه، افزایش حالت پرخاشگری و تهاجمی هستند. همچنین مصرف مکمل­ ها در هنگام ورزش به علت صدمه به سیستم خونی، عصبی و هورمونی مرتبط به پاسخ جنسی بدون مشورت با پزشک اصلا توصیه نمیشود.

عوارض ورزش شدید بر میل جنسی

بیش از حد ورزش کردن، ورزش شدید، ورزش­های دوچرخه سواری طولانی مدت و ورزش­هایی که به ناحیه اندام تناسلی فشار شدید می­ آورد، باعث کاهش تسترون، اسپرم ها و میل جنسی می شود.

تحقیقات جدید نشان داده آقایانی که به صورت مرتب ورزش هایی با شدت بالا انجام می دهند میل جنسی پایین تری دارند. در حالی که این نگرانی بالقوه برای ورزشکاران حرفه ای و یا دیگر کسانی که بدون ریکاوری مناسب، بیش از حد به خود فشار می آورند، وجود دارد اما مسئله ای نیست که بسیاری از ما بخواهیم نگرانش باشیم.

 استاندارد فاصله زمانی بین رابطه جنسی و ورزش

در یک تحقیق که روی ورزشکاران مرد انجام شد محققان به بررسی عملکرد ورزشی آنها یک روز پس از رابطه جنسی با همسرانشان پرداختند و سپس همین آزمایش را شش روز پس از رابطه جنسی انجام دادند. بین یک روز فاصله و شش روز هیچگونه تقاوتی وجود نداشت.

محققان، داشتن رابطه جنسی تا دو ساعت قبل از فعالیت ورزشی را بدون مشکل می دانند البته اگر این رابطه روی کمبود خواب فرد تاثیر نگذارد. حتی گفته می شود رابطه جنسی با آرامش دادن به فرد باعث می شود عملکرد بهتری نیز داشته باشد. اما همچنان موارد زیادی هست که نیاز به آزمایش دارد، از جمله تفاوت تاثیر رابطه جنسی روی عملکرد ورزشی در مردان و زنان. به نظر می رسد تاثیر رابطه جنسی روی فعالیت فیزیکی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

میزان کالری مصرفی در زمان رابطه جنسی

در یک تحقیق که روی افراد بالغ جوان صورت گرفت، محققان دریافتند رابطه جنسی دقیقه ای سه تا چهار کالری می سوزاند (میزان کالری که مردان می سوزانند بیشتر است). برای بیشتر افراد، رابطه جنسی آنقدر طول نمی کشد که بخواهد میزان کالری خیلی زیادی را بسوزاند. در یک تحقیق میزان کالری سوزی یک رابطه جنسی معمول را با ۳۰ دقیقه تمرین روی تردمیل با سرعت متوسط مقایسه کردند. میزان کالری که روی تردمیل سوزانده شد، بیش از سه برابر رابطه جنسی بود.

عوارض خودارضایی بر افراد مخصوصاً بر ورزشکاران حرفه ای

درخصوص این مطلب مخصوصاً در کشورهای جهان سوم که جوانان بعلت سیاست و قوانین حاکم بر جامعه، اقتصاد ضعیف، فرهنگ ها و سنت های رایج مرتبط با ازدواج، با محدودیت بیشتری در خصوص ارضای میل جنسی به شکل خودارضایی مکرر و همیشگی روبرو هستند، عوارضی دیده می شود که که به شرح آن می پردازم.

۱-پس از خود ارضایی حس آرامشی به شما دست می‌دهد و علت آن اوکسی توسین ترشح شده در بدن است و برای مدتی قدرت بدنی شما کم شده و ضعیف می‌شود. همچنین سطح تستسترون پس از ارضای جنسی کاهش می یابد و نوسانات هورمونی که بعد از انزال روی می‌دهد به افزایش آدرنالین و پرولاکتین و سلول های کشنده ی طبیعی (لنفوسیت هایی در سیستم ایمنی) کمک می کند.

۲- اینکه عادت جنسی ناسالم می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و سطح هورمون های آنابولیک و اندروژنیک را که در رشد عضلات دخیل هستند کاهش دهد.

۳- در حقیقت بعد از هر بار خودارضایی ۵-۱۵ کالری از دست می‌دهید، سلنیوم و مقادیری ویتامین های گروه B  هم از بدن خود خارج می‌کنید. اما میزان آن انقدر کم است که موجب کمبود این مواد مغذی در بدن شما نمی‌شود. اما باید توجه کنید که سطح روی در تنظیم تستسترون و ساختن عضلات کم چرب، بسیار مهم است و انزال مکرر می‌تواند موجب کمبود روی شود.

۴- افرادی که به خودارضایی می پردازند، بهتر است، بدانند که خود را گرفتار چرخه ای معیوب و مشکل زا در تمام طول عمر می کنند. بدین صورت که وابستگی و اعتیاد به خودارضایی حتی بعد از ازدواج نیز دامن گیر آنها خواهد شد.

۵- این میل جنسی میزان انرژی، تمرکز و زمانی را که از شخص می گیرد، بسیار بیشتر از آن است که تصورش را بکنید. بطوریکه بر طبق تحقیقات در یک روز می تواند میانگین ۲ تا ۳ ساعت وقت مفید و موثر در راستای اهداف شخصی افراد را به خود اختصاص دهد. در این خصوص موارد زیر را در نظر بگیرید:

الف) اگر این زمان را برای ورزشکار حرفه ای در نظر بگیرید که تفاوت آنها را ثانیه ها رقم می زند، خود گویای حساسیت بسیار بالای آگاهی و آموزش ارضای نیاز جنسی و کنترل و هدایت صحیح این مسیر برای آنهاست.

ب) تاثیر دیگر فعالیت جنسی بر بدنسازی مربوط به سطح تمرکزتان می شود.حفظ تمرکز چه در باشگاه و چه در بیرون از آن، برای کسب نتایج ایده آل، اهمیت دارد. اگر عادت به برقراری روابط جنسی مکرر در شما شدید باشد، ممکن است این فعالیت ها را به حضور منظم در جلسات تمرینی اولویت دهید که طبیعتاً تاثیر منفی بر نتایج خواهد گذاشت.

۶- این افراد حتی بعد از ازدواج هم از لحاظ روانی آنطور که باید از شریک جنسی خود لذت نمی برند و مدام بدنبال ارتباطات متنوع جنسی از افراد نامحرم هستند. بدیهی است که تبعات این ارتباطات بسیار بر روحیه و زندگی مشترک وافراد تاثیر گذاشته و زندگی برای این افراد زندانی نامرئی است که عذاب وجدان زندانبان وی بوده و شخص خود را نمی تواند متعهد و لایق زندگی بهتری بداند. این امر برای ورزشکار حرفه ای نیز حاشیه بسیار نامطلوبی است.

۷- تحقیقات نشان داد که سطح تستوسترون در واکنش به تحریکات جنسی بالا می رود و بنابراین یک ورزشکار می تواند با قرار گرفتن در شرایط تحریک جنسی قبل از تمرین، از اتفاق هورمونی که در بدنش روی می دهد برای تمریناتش بهره ببرد.

۸- برای کنترل و هدایت صحیح این مسئله، پیشنهاد می شود که این عادت را با یک عادت اثربخش در راستای هدف زندگی خود جایگزین کنید. هر چند در ابتدا کمی سخت است اما کم کم با اعتماد به نفس، توکل و ایمان قادر خواهید شد که به عادتی بسیار موثر و مهم دست پیدا کنید که می تواند حال شما را هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی بهتر کند.

زیرا با تغییر عادت نامطلوب یک عادت مطلوب و بهتر را وارد زندگی خود کرده اید. این را بدانید که مهمترین دستاورد زندگی هر شخصی، پیدا کردن حس و حال خوب است. در این تغییر عادت شما به خودتان لطف بزرگی می کنید، زیرا حس و حال شما با این تغییرات هر چند کوچک، بسیار خوب خواهد شد. با هر تغییر رفتاری و بهتر کردن آن، شما جنبه هایی از موفقیت شخصی را تجربه خواهید کرد که می تواند روند کلی زندگی شما را بسیار بهتر و خوشایندتر کند.

برای اینکه بدانید چه تغییری برای این عادات رفتاری نامطلوب پسندیده است و چه رفتار جایگزین مناسب است، باید قبل از هر چیز به نشانه ها و الهامات درونی خود گوش کنید اگر باور داشته باشید و به خدا توکل کنید، به شما رفتار و عادتی بی نظیر الهام خواهد شد، کافیست در را به روی تغییر و گرفتن الهام ها باز کنید. پس به خودتان احترام گذاشته و کم کم با جایگزینی رفتارهای بهتر، حال زندگی خودتان را بهتر کنید تا همیشه موفق و سرافراز ادامه دهید.

تهیه   و تنظیم

Drsportyar.com

منابع

کتاب Fitter Faster: The Smart Way to Get in Shape in Just Minutes a Day نوشته برَد و دِیوییس کولوویچ.https://kermany.com/

 

۲ Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *