Skip to main content

افزایش وزن علمی

همان‌طور که در بحث کاهش وزن علمی و برگشت‌ناپذیر گفته شد، بیشتر مردم بخاطر تغذیه نامطلوب و تنوع دسترسی به آن و نیز سبک زندگی ماشینی امروزی، از بحث اضافه وزن رنج می‌برند و به‌دنبال راهی برای کاهش وزن علمی هستند.

اما از طرف دیگر افرادی وجود دارند که با وجود دسترسی به تنوع غذایی و منابع دریافتی بالای غذایی، کمبود فعالیت ورزشی و کم‌تحرکی، بازهم از وزن کم و اصطلاحاً لاغری رنج می‌برند و خواستار راهی برای افزایش وزن مطلوب هستند.

مثال دیگر در این زمینه، ورزشکاران حرفه‌ای هستند که ترکیب‌بدنی آنها پایین‌تر از حد طبیعی یا لاغر بوده یا وزن و قد آنها همخوانی مناسب ندارد و در عین حال نیاز به وزن عضلانی بالاتری برای کسب موفقیت و بهتر شدن در رشته ورزشی خود و یا تناسب اندام مطلوب دارند.

در این مقاله سعی بر آن است تا به این موضوع از دیدگاه علمی پرداخته شود و مسائلی که در زمینه افزایش وزن مطلوب موثر هستند، توضیح داده شوند.

نکته: رویکرد بیشتر مطالب این مقاله برای کلیه افراد سالم و در عین حال اکتومورف یا لاغر تجویز شده است، زیرا این تیپ، بیشتر از هر تیپ بدنی دیگری نیاز به افزایش وزن دارند. مرور ادامه

هرم طلایی رسیدن به وزن ایده‌آل

اینکه بهترین وزن برای هر شخص چه وزنی است، سوالی است که همه دوست دارند، بدانند و وضعیت موجود بدن خود را با این استاندارد وزن مقایسه کنند تا اگر در وضعیت نامطلوبی بودند، در صدد اقدامات اصولی برای  بهره‌گیری از آن بربیایند. لازم به ذکراست که برای این مسئله ابتدا نیاز است که بر مهمترین پیش‌فرض‌های وزن نرمال یعنی سبک زندگی و تیپ بدنی گذری داشته باشیم:

مرور ادامه

تا کنون مطالب و سایت‌های زیادی درخصوص کاهش وزن بی‌خطر و علمی نوشته شده است. اما آنچه که این سایت درصدد آن است، این مطلب است که کاهش وزن چطور به صورت علمی انجام می‌شود و چگونه بدون برگشت‌پذیری همچنان حفظ می‌شود و این همان خواسته واقعی سیل بی‌شمار متقاضیان این مسئله است.

نکته۱: قبل از وارد شدن به بحث کاهش وزن همان مطالب ۱- تیپ بدنی در مقاله فزایش وزن ۲-سبک زندگی و ۳- ترکیب بدنی که در مقاله وزن ایده آل بیان شده است، پیش نیازهای علمی این کاهش وزن نیز هست. پس تکرار آن مطالب در اینجا جایز نیست و پیشنهاد می‌شود قبل از مطالعه ادامه بحث، به مقاله مذکور مراجعه نمائید تا به جمیع جهات این مطلب احاطه داشته باشید.

نکته ۲: استاندارد کم کردن وزن در ماه از لحاظ علمی حداکثر ۲ تا ۲/۵ کیلوگرم است و میزان بالاتر از این، در تحقیقات جدید تائید نشده است.

اما تنها راه واقعی و علمی کاهش وزن بی خطر، بهره‌گیری از علم و دانش موثق در زمینه  ورزش و تغذیه است. ورزش در کنار کنترل غذایی و روش تغذیه صحیح مؤثرترین راه حل در رفع چاقی است و هرکدام از این روشها به تنهایی بدلیل رعایت نکردن تعادل انرژی کارایی ندارد. در زیر مکانیسم مربوط به کاهش وزن در هر کدام از این دو عامل آورده شده است.

مرور ادامه

همه ما برای یک‌بار هم که شده به باشگاه‌های بدنسازی مراجعه کرده‌ و یا مراجعه خواهیم کرد. البته هدف ما می‌تواند سلامتی و تناسب اندام، کاهش وزن، تفریح و گذران اوقات فراغت به شکل سالم باشد، در این میان چیزی که خیلی از افراد مبتدی تجربه می‌کنند، این است که مربیان این باشگاه‌ها از قبل برنامه‌هایی عمومی تهیه و در باشگاه در اختیار عموم افراد قرار ‌داده‌اند، اگر هم شما برنامه خصوصی درخواست کنید، با چند سوال کلی دقایقی بعد برنامه خودتان را دریافت خواهید کرد و براساس آن شروع به بدنسازی می‌کنید

البته ذکر این نکته ضروری است که مربیان زیادی هستند که به صورت اصولی و با علم روز مشغول به فعالیت هستند، اما مقصود نویسنده در این مقاله، مربیان غیرمتخصص بوده و هدف ارائه اطلاعاتی جهت تشخیص مربیان متخصص از غیرمتخصص می‌باشد.

اینجا چند مطلب علمی بسیار حیاتی است که اکثر مربیان نادیده می‌گیرند و عدم انجام این موارد عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

مرور ادامه