تنیس روی میز

مبارزه راکت ها

پینگ پنگ – تنیس روی میز – Table Tennis

این مقاله در نشریه رشد آموزش تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش چاپ شده است.

ابعاد

۱-طول میز = ۲۷۴ سانتی متر ۲- عرض میز = ۵/۱۵۲ سانتی متر ۳ – ارتفاع میز از سطح زمین = ۷۶ سانتی متر ۴- ارتفاع تور = ۲۵/۱۵ سانتی متر ۵ – وزن توپ = ۲.۷۲ گرم ۶- قطر توپ = ۴۰ میلی متر

بازی پینگ پنگ: مبارزه ای است که بجای شمشیرها راکتها می چرخند و صدای برخورد توپ روی میز و راکت، براستی چکاچک شمشیرها را یاد آور می شود که بازیکن، سامورائی وار در فضایی قرار می گیرد که با تک تک سلولها و روح  و روان خود با حریف  مبارزه می کند (حریف در بیرون و خویشتن خود در درون). 

     “ز نیرو بود مرد را راستی           ز سستی کژی زاید و کاستی”

(فردوسی)

       “تو هنوز ناپدیدی زجمال خود چه دیدی           سحری چو آفتابی ز درون خود بر آیی”

        (مولوی)

ping pong1

ویژگی ها و فواید چند بعدی پینگ پنگ:

۱. درگیری و برخورد فیزیکی مطلقاً در این رشته وجود ندارد و کمترین مصدومیت ممکن را در بین رشته های ورزشی به دنبال دارد(آسیب شایع این رشته آرنج تنیس بازان می باشد).

۲. ورزشی پرتحرک، مهیج و نشاط آور است.

۳. از بیماری مهلک سرطان سینه در خانم ها و سرطان پروستات در آقایان به طور معجزه آسایی جلوگیری می کند.

۴. همه افراد در هر سنی به راحتی می توانند به  صورت تفریحی و یا حتی حرفه ای در این ورزش فعالیت کنند.

۵. باعث هماهنگی بسیار ظریف و دقیق اعصاب و عضلات(هماهنگی عصبی عضلانی) می شود.

۶.  باعث ورزیدگی عضلات بدن و قشرهای مغز و هماهنگی بین آنها می شود.

۷. باعث تقویت حافظه، هوش انتزاعی و فراست می گردد.

۸. باعث تقویت عضلات چشمها، قدرت بینائی و تیزبینی در مراحل اولیه و افزایش حس حرکتی در مراحل نهایی می گردد و به همان دلیل ورزش ویژه و اجباری خلبانان بوده چون تیزبینی، دقت در شناسایی، هدف گیری و عدم غافلگیری هوایی را بسیار بالا می برد.

۹. باعث می شود تمام اعضاء بدن، بالا تنه و پایین تنه سلول به سلول درگیر و در نتیجه تقویت شوند (از نوک انگشتان تا تقویت پیازچه موی سر).

۱۰. پینگ پنگ بهترین ورزش برای تناسب اندام بوده چرا که به اندازه یک دونده سرعت به سرعت و به اندازه یک وزنه بردار به قدرت و نیز به اندازه یک ژیمناستیک کار به انعطاف نیاز دارد. این رشته بعد از پرش با نیزه دومین رشته سخت ورزشی به لحاظ وضعیت بدنی بوده، مضافاً اینکه تکنیکی ترین رشته ورزشی می باشد که دومین رشته پرسرعت ورزشی  بعد از هاکی روی یخ و در بین رشته های راکتی دنیا اولین رشته سرعتی و ذهنی  بوده و بیشترین فاکتورهای آمادگی جسمانی و حرکتی را به شرح زیر داراست:

۱-استقامتی قلبی عروقی ۲-چابکی ۳-تعادل ۴-سرعت ۵-قدرت(تقویت عضلات ران و ساق و بازوان و کتف و مچ و زانوها) ۶-سرعت عکس العمل ۷- انعطاف پذیری (موسوی ۱۳۹۵ و محمدی ۱۳۹۷).

ping pong

پینگ پنگ و قشرهای خاکستری:

پینگ پنگ باعث تحریک هیپوفیز مغز گردیده و سبب ترشح هورمونهایی می شود که جذب املاح کلسیم‌دار را بیشتر کرده و تراکم بافت استخوانی را افزایش داده و از پوکی استخوان مخصوصاً در سنین میانسالی و کهنسالی جلوگیری می کند. در بازی پینگ پنگ پردازش اطلاعات (ورودی و خروجی) در قشر مخ انجام می گیرد و رابطه ی دو نیمکره مخ (رابط سه گوش – جسم پینه ای – مثلث مغزی) و سیناپس های مغزی (نواحی مختلف قشر مخ) فعال می شوند چون در غیراین صورت تحلیل رفته و قشرهای مخ تغییر رنگ نمی دهند (رو به تنبلی، کم کاری و فراموشی می‌گرایند). به مرور زمان مخچه را تقویت کرده و قشرهای مخ در اثر فعالیت پر رنگ تر می شوند و در این رشته دو نیمکره مغز همزمان فعال شده؛ و همزمان کار می کنند؛ زیرا در یک لحظه تمام اعضاء بدن باید با هم و با فرمان مغز خود هماهنگ گشته تا نسبت به ضربه و توپ بهترین عکس العمل لازم را نشان دهند(هرت ۲۰۰۸).

پینگ پنگ در واقع شطرنج (مبارزه‌ی ذهنها و فکرها) متحرک و سر پایی است.

پینگ پنگ: مبارزه و تسلیم نشدن و پایداری و استقامت تا هر چه در توان داری را به ما می آموزد و پینگ پنگ در واقع رشته ورزشی تیز هوشان و نخبه‌ها است.

پینگ پنگ: یک مدیریت دقیق، سریع، هوشمند و بسیار متعالی را از بازیکن می طلبد و ضمنا ً می‌آموزد که در تمام ارکان زندگی آنها را به کار گیرد.

پینگ پنگ: از آلزایمر، پارکینسون، صرع، بیماری ام اس و لرزش دست و پا در ایام پیری  جلوگیری می‌کند سکته های مغزی و قلبی را کاهش و با توجه به اینکه سبب افزایش میزان پمپ کردن خون از قلب می شود، از خطر ابتلا به اختلال های قلبی جلوگیری می کند و در واقع به بازیکن می آموزد که بر تک تک سلولهای حسی و حرکتی کنترل داشته و مسلط باشد (موسوی ۱۳۹۵).

پینگ پنگ پایین آورنده چربی خون، قند خون، فشار خون و نهایتاً کراتین خون بوده و چاقی را کاهش می دهد. از لحاظ تناسب اندام نیز؛ پاهایی قوی و کمری باریک و اندامی متناسب و پوستی شاداب و با طراوت و انگشتانی قوی و خوش فرم به شما هدیه می کند و در هر خانه ای (بازی خانواده ها، میز پینگ پنگ در هر خانه) می تواند رایج و دایر باشد.

پینگ پنگ با حرکات سریع باعث گردش خون بالا در کل بدن شده که این امر باعث ایجاد نشاط و مانع افسردگی می شود و از افتادگی و شل شدن عضلات صورت و بازوان و ران ها در دوران میانسالی و کهولت جلوگیری کرده و پوست شاداب و با طراوت و انگشتان و دست هایی قوی به ما هدیه می کند(کمینر ۲۰۱۱).

پینگ پنگ بازی ۴ سال تا  آخر عمر می باشد به طوری که بانویی انگلیسی در سن ۸۶ سالگی قهرمان زنان جهان می شود (پم بوچر) و بانوئی در سن ۹۷ سالگی به عضویت تیم ملی استرالیا انتخاب می گردد: (خانم دوروتی) که نامشان در کتاب رکوردهای جهانی گینس چاپ شده است .

نهایتاً اینکه پینگ پنگ به ما بینش، شناخت و وسعت دید می دهد و به ما می آموزد که با استراتژی بهتر؛ دنیا را چند بعدی ببینیم و جسم، فهم و شعور ما را صیقل می دهد و هر چه انسان فهیم و باشعور باشد؛ ظرف وجودش از چیزهای بی ارزش، تهی می گردد و شعور هستی و آفرینش را بهتر احساس کند.

اسامی بازیکنان شهیر تنیس روی میز دنیا، آقایان:

۱.      شوربک (یوگسلاوی)

۲.      والدنر (از کشور سوئد)

۳.      تیمو بول (از کشور آلمان)

۴.      لیانگ کو لیانگ (چین)

۵.      لی چی شن (چین)

۶.       مالونگ (چین)

۷.      فان ژندونگ (چین)

Fan Jendonc

بازیکنان شهیر کشور:

محمدابراهیم قائمی- مجیدرضا احتشام زاده   –  حمید برادران  –  سیف الدین غیاثی –  محمد باقر پسران –  برادران عالمیان(نوشاد و نیما)  – بانو رضوان علائی – ندا شهسواری-  منوچهر اسلامی

neda shahsavari

 

منابع

 

۱-    محمدی دلیر (۱۳۹۷). فواید پینگ پنگ. www.pingpong-academy.ir

۲-    موسوی مهرداد(۱۳۹۵). چرا پینگ پنگ توصیه می شود؟ http://rivasjonoob.ir/?p=28856

۳-    Hurt III, Harry (2008). “Ping-Pong as Mind Game (Although a Good).

۴-    Kaminer, Ariel (2011). “The Joys of Ping-Pong in the Open”. The New York Times.

۵-    Member Associations”. (2014). ITTF. Retrieved 13 September.

 

۲ Comments

  1. باید به گرم‌کردن در پینگ‌پونگ بیشتر اهمیت داد در بخش آسیب ها دررفتگی های شانه و مچ شایع هست.

    لیانگ بازیکن مورد علاقم هست 😍👌

    و واقعا شگفت زده شدم‌از خانوم‌۹۷ ساله تیم استرالیا.

    ممنون از شما

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *