تجویز فعالیت ورزشی ویژه مبتلایان به دیابت

زندگی کم تحرک یکی از عوامل خطرساز مهم بیماری دیابت محسوب می شود. ورزش منظم علاوه بر ایفای نقش موثر در پیشگیری اولیه، از اقدامات سودمند در مدیریت درمان این بیماری نیز به شمار می رود. بدیهی است کـه در مواجهه با بیماران، تنها توصیه کلی به ورزش، بدون روشن ساختن نوع، شـدت، مـدت و تکـرار فعالیـت ورزشـی در بسیاری از موارد بیمار را سردرگم می‌کند و یا حتی ممکـن است سبب انجام فعالیت‌هایی شود که برای او خطرناک یـا مضر هستند.

در مبتلایان به دیابت که معمولاً با مقدار گلوکز ناشتایی ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر و بالاتر از آن شناخته می شود، تجویز فعالیت ورزشی به نوع دیابت افراد بستگی دارد. دو نوع معمول دیابت به دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ برمی گردد. دیابت نوع ۱ نادر بوده در حدود ۱۰ درصد و بیشتر کودکان را شامل می شود.

اما دیابت نوع ۲ بیشتر معمول بوده  و ۹۰ درصد افراد از این دیابت رنج می‌برند و بیشتر افراد میان‌سال و مسن را درگیر می‌کند ولی بروز آن در کودکان و نوجوانان رو به افـزایش است که احتمالاً دلیل آن افزایش چاقی در این رده سنی به دنبال دریافت کالری اضافی و مـصرف بـسیار کـم انـرژی است . مرور ادامه

زمان موثر ورزش در شبانه روز

برای بسیاری از ما چه بعنوان ورزشکار مبتدی یا آماتور، چه بعنوان ورزشکار حرفه ای و یا کسی که بدنبال اهداف مشخصی در ورزش است، مانند شخصی که فقط بدنبال فیتنس و تناسب اندام در حوزه ورزش همگانی می باشد و یا حتی کسی که برنامه بلند مدت قهرمانی دارد، همواره این سوال پیش می آید که بهترین زمان برای ورزش در طول شبانه روز که بتوان حداکثر آمادگی و از طرفی حداکثر نتیجه و بهره برداری را گرفت، کدام است. ما در این مقاله با توجه به آخرین یافته های علمی سعی در پاسخ دادن به این چالش حیاتی هستیم.

با وجود انجام تحقیقات زیادی که در این زمینه انجام شده است، بعضی تحقیقات ورزش صبحگاهی را تائید کرده اند، بعضی ورزش عصرگاهی و بعضی ورزش را در زمانی که شخص خود تجویز می کند، موثق می دانند. در این مقاله قصد نویسنده آشکار کردن زوایای پنهان و روشن زمان موثر ورزش در شبانه روز است، تا با دلایل علمی و منطقی نتیجه گیری در این خصوص انجام پذیرد. مرور ادامه

فرزند خود را در چه سنی و به کدام رشته ورزشی بفرستید؟

جالب است بدانید که در گذشته مردم بخاطر سبک زندگی و مسائلی مانند کشاورزی، دامداری، تامین بیشتر مایحتاج و مخارج زندگی، ترس از میزان بالای آمار مرگ و میر بعلت نبود وضعیت بهداشتی  و درمانی مناسب و حفظ و بقای نسل و خاندان، عدم اشتغال زنان و القای این فرهنگ حاکم که وظیفه زن فقط بارداری و بزرگ کردن بچه است، تامین امنیت جانی و مالی خانواده، داشتن طایفه و قبیله‌ای پرجمعیت و پر آوازه، خودکفایی یا استقلال همه‌جانبه و برخورداری از قدرت در همه زمینه‌ها، دارای خانواده پرجمعیت یا فرزندانی زیاد بودند و زاد و ولد بیشتری بین مردم رواج داشت. چون مانند دنیای امروزه زندگی دیجیتالی رواج نبود و هر خانواده محکوم به فرزندآوری زیاد برای تامین نیازهای خود با تقسیم وظایف متعدد از طریق کشاورزی و دامداری بود.

در واقع مرزها و قلمرو زندگی افراد بسیار محدود و بیشتر معطوف به روستا یا شهرهای کوچک با کمترین امکانات امروزی بود. ارتباطات در حد قبیله و طایفه‌ای بود و مسافرت و سیر و سفر یا گردشگری به معنای امروزی نماد واقعی نداشت.در این بین خانواده‌هایی که فرزندان بیشتری داشتند، موفق‌تر از دیگران بودند و با مشکلات کمتری زندگی خوبی را برای خود تامین می‌کردند. مرور ادامه

مقدمه

در عصر حاضر لازمه موفقیت آموزش و پرورش در جوامع مختلف، توسعه حرفه‌ای و افزایش دانش و مهارت معلمان است. از این رو در دهۀ گذشته، اثربخشی مدارس قبل از هر چیز ناشی از توسعه حرفه‌ای معلمان بوده است. زیرا کیفیت تعلیم و تربیت بستگی به کیفیت عملکرد معلمان دارد و برنامه های درسی در دستان معلم توانمند، بالنده و معتقد، جان گرفته و معنا پیدا می‌کند.

در واقع معلم اساسی‌ترین عامل برای ایجاد موقعیت مطلوب درتحقق هدف های آموزشی است و پیشرفت هر جامعه مرهون توان آموزشی معلمان آن جامعه است و دستیابی به اهداف نظام آموزش و پرورش بدون وجود معلمانی برخوردار از توانمندی‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای میسر نمی‌شود (دیبایی و همکاران،۱۳۹۵). ضرورت ایفاى نقش مؤثر براى معلمان از این واقعیت ناشی می‌شود که آنها به‌عنوان مجریان برنامه های درسی، در ردیف اول قرار دارند و بدون اجرای برنامه‌های درسی نمی‌توان به مطلوب بودن یا نامطلوب بودن آنها پی برد.

مرور ادامه

تربیت بدنی Physical Education

«تربیت بدنی بخش مهمی از تعلیم و تربیت است که از طریق حرکات مبتنی بر اصول علمی، جریان رشد و تکامل را در همه ابعاد وجود انسان (جسمانی، روانی و اخلاقی) تسهیل و هماهنگ نموده و به رشد و شکوفایی استعدادهای فرد کمک می کند.»

در واقع تربیت بدنی مجموعه ای از فعالیت های بدنی برای تقویت جسم وروان که فشار بیش از حد و رقابت در آن وجود ندارد. اگر هم وجود داشته باشد جدی گرفته نمی شود.

مرور ادامه

تاثیرگذارترین شاخص های تربیت ورزشی کودکان در گام آغازین زندگی توسط خانواده

مقدمه

امروزه با توجه به ضرورت اهمیت تحرک و فعالیت بدنی به عنوان یکی از اساسی ترین نیازهای اولیه موجود زنده و همچنین گسترش جانشینی ماشین به جای انسان که از پیامدهای آن می توان به رواج ضعف جسمانی، مشکلات روحی و روانی، دور شدن از اخلاق و ارزشهای انسانی اشاره کرد، نیاز به فعالیت بدنی به شدت احساس می گردد و جای هیچ شکی نیست که در عصر حاضر، موضوع فعالیت بدنی به یک پدیده جهانی تبدیل شده است.

مرور ادامه