مقدمه

در عصر حاضر لازمه موفقیت آموزش و پرورش در جوامع مختلف، توسعه حرفه‌ای و افزایش دانش و مهارت معلمان است. از این رو در دهۀ گذشته، اثربخشی مدارس قبل از هر چیز ناشی از توسعه حرفه‌ای معلمان بوده است. زیرا کیفیت تعلیم و تربیت بستگی به کیفیت عملکرد معلمان دارد و برنامه های درسی در دستان معلم توانمند، بالنده و معتقد، جان گرفته و معنا پیدا می‌کند.

در واقع معلم اساسی‌ترین عامل برای ایجاد موقعیت مطلوب درتحقق هدف های آموزشی است و پیشرفت هر جامعه مرهون توان آموزشی معلمان آن جامعه است و دستیابی به اهداف نظام آموزش و پرورش بدون وجود معلمانی برخوردار از توانمندی‌ها و شایستگی‌های حرفه‌ای میسر نمی‌شود (دیبایی و همکاران،۱۳۹۵). ضرورت ایفاى نقش مؤثر براى معلمان از این واقعیت ناشی می‌شود که آنها به‌عنوان مجریان برنامه های درسی، در ردیف اول قرار دارند و بدون اجرای برنامه‌های درسی نمی‌توان به مطلوب بودن یا نامطلوب بودن آنها پی برد.

در این میان معلمان تربیت بدنی در مدارس از اجزای مهم اجرای تربیت و آموزش در قالب فعالیت جسمانی هستند چرا که به دست آوردن تجربیات متفاوت و متنوع از طریق حضور در آموزش انواع ورزش‌ها، بازی ها و فعالیتهای جسمانی، دانش آموزان را برای ورود به زندگی واقعی آماده می سازد و نقش معلمان در جایگاه پایه‌گذاران آموزش و تربیت ورزش در کشور بر تمام بخش‌های ورزشی بسیار تاثیرگذار است. از این رو تعیین ارتقای بالندگی حرفه ای ضروری برای آنها اصل اساسی خواهد بود.

در واقع بالندگی حرفه ای عبارت است از «فرایندها و فعالیت های طرح ریزی شده به منظور افزایش دانش، مهارتها و نگرش های حرفه ای معلمان تا اینکه بتوانند موجب بهبود آموزش و نهایتاً بهبود فرایند یادگیری دانش آموزان شوند» )گاسکی[۱]۲۰۰۰ ). موضوع بالندگی حرفه ای معلمان، فرایندی در حال رشد، تحول، تکامل و بخشی از زندگی پدیداری می‌باشد که معلم در آن همواره تفاوت‌ها را تجربه می‌کند و کنش، پویایی، خلاقیت و مولد بودن ویژگی همیشگی آن است. در جریان بالندگی، معلم از نقاط ضعف و توانایی های خودش بیشتر مطلع شده و مسیر “بودن” را به مسیر “شدن” در آموزش، پیوسته پیش رو دارد (گندمی، ۱۳۹۶).

ناگفته نماند که براساس تقسم بندی مول، بیلس و جیمسون[۲](۲۰۰۵) ورزش به چهار بخش: ورزش آموزشی، تفریحی، قهرمانی و حرفه‌ای تقسیم می‌شود و همواره گسترده‌ترین بخش ورزش، ورزش تربیتی (آموزشی) است که در اینجا ورزش تربیتی یا آموزش درس تربیت‌بدنی مبنای اصلی بحث در تحقیق حاضر بوده و این آموزش درس تربیت‌بدنی بایستی توسط معلمان صلاحیت‌دار و بالنده تربیت‌بدنی انجام پذیرد تا بتواند در پایین ترین سطح آموزشی یعنی دوره های پیش دبستانی تا دبستان، راهنمایی و دبیرستان به صورت موثر و کارا ایفای نقش ‌کند. بنابراین اگر کشورها خواستار اجرای آموزش بهتر تربیت‌بدنی از طریق معلمان و نظام آموزش و پرورش هستند، باید بر صلاحیت‌های حرفه‌ای خاص معلمان تربیت‌بدنی تمرکز داشته باشند (بِرچی و همکاران  ۲۰۱۳).

اما در حال حاضر برنامه های تربیت حرفه ای معلمان با یک رویکرد غیرمنعطف و اثبات گرایانه و به شکل تجویزی و با اهداف و محتوای مشخص و در قالب دوره های مقطعی و کوتاه مدت بدون بهره وری درخور نظام آموزشی به صورت گسسته و فارغ از کنترل و نظارت موثر انجام می گیرد. این رویکرد باعث از بین بردن نظام ارزش های معلم، انگیزه ها، تمایلات آموزشی موثر و از همه مهمتر بی نتیجه ماندن و اثرگذار نبودن پیشینه توانمند حرفه ای و علمی معلمان خواهد شد. چنانچه بیان شده است که در ایران ضعف های زیادی در ملاکها و معیارها و نیز نحوۀ گزینش و استخدام معلمان وجود دارد (سلیمان پور،۱۳۹۱) و در وضعیت موجود صلاحیت های حرفه ای معلمان تربیت بدنی با وجود شرح وظایف مصوب و نظام ارزشیابی عملکرد در کشور، استانداردهای حرفه ای خاصی در حوزه های سنجش شایستگی عملکرد وجود ندارد (احدی، ۱۳۹۴).

از طرفی هم با این که وزارت آموزش و پرورش برای استخدام نیروی مورد نیاز خود از آزمونهای استخدامی بسیار سختگیرانه استفاده می‌کند و دوره های آموزشی پیش از خدمت و ضمن خدمت نیز به گستردگی برای آموزش و بازآموزی معلمان تربیت بدنی برگزار می‌شود، اما هنوز از نظر صلاحیت‌های ضروری معلمان تربیت بدنی کاستی‌هایی وجود دارد که بسیاری از این کمبودها به بی توجهی به تخصص گرایی در انجام حرفه مربوط می شود و گاهاً افراد غیرورزشی و با تحصیلاتی در رشته غیرمرتبط در پست معلمی تربیت بدنی در مدارس انجام وظیفه می‌کنند که آماده سازی این افراد برای تدریس موفقیت آمیز تربیت بدنی بسیار سخت‌تر از آموزش معلمان با تحصیلات مرتبط خواهد بود.

بنابراین جهت رفع مسئله مورد نظر، بدیهی است که باید در کم و کیف برنامه های موجود اصلاح و تعدیل نمود و آن را با نیازهای روز تطبیق داد. لذا مقاله حاضر برای توسعه بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی، راهبردهای توانمندساز به صورت سه راهبرد کلی ارائه داده است که هر راهبرد خود در برگیرنده دو راهبرد جزئی‌تر یا دو وجه عملیاتی‌تر به صورت زیر می باشد.

sport teacher s

 

۱)     راهبرد توانمندساز تخصصی

طبق بررسی و مرور مقالات مرتبط انجام شده بنظر می‌رسد که اولین راهبرد برای توسعه بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی، راهبرد توانمندسازی تخصصی می‌باشد که مبتنی بر دو وجه مهارت شغلی و دانش شناختی است.

برای اثربخشی معلم تربیت‌بدنی بسیار مهم است که در حیطه تخصصی شغلی سرآمد بوده و شایستگی و صلاحیت لازم در زمینه مهارت شغلی و سواد شناختی داشته باشد. در این خصوص آنچه که می تواند این مهارت‌ها را تحت تاثیر قرار داده و به شکل صحیح عملیاتی کند، داشتن یک برنامه منسجم کارراهه و یا مسیر پیشرفت شغلی از قبل تعیین شده می‌باشد. یعنی معلم تربیت‌بدنی اگر خواستار اثربخشی در شغلش باشد، لازمه‌اش داشتن دیدگاه درست نسبت به درس تربیت‌بدنی و اطلاع از الزامات ضروری شغلی است که می طلبد نه تنها سوابق و پیشینه مناسب ورزشی، تناسب اندام و ساختار قامتی مطلوب ورزشی و تخصص در ارائه و نمایش شکل صحیح مهارت های ورزشی رشته های مختلف داشته باشد بلکه در حیطه علمی نیز دانش شغلی به روزی داشته باشد و به نوعی سواد شناختی بالای خود را با اجرای توانمند مهارتهای ورزشی مور تاکید درس تربیت‌بدنی تکمیل کند.

در این راستا لازم است معلم تربیت‌بدنی در شیوه آموزش در شرایط مختلف آب و هوایی انعطاف داشته باشد و متعاقباً توانایی بهره‌وری مناسب از فناوری های نوین آموزشی را در این شرایط داشته باشد، در آموزش و ارزشیابی درس تربیت بدنی به شرایط متفاوت جسمی، ذهنی، سنی و جنسیتی دانش‌آموزان توجه داشته باشد و توجه به تفاوت های فردی مورد تاکید در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش سرلوحه کار قرار بگیرد، بر اصول علمی پیشگیری و درمان آسیب‌دیدگی‌های ورزشی تسلط داشته باشد، دوره های آموزشی کاربردیِ مقدماتی و ضمن خدمتِ حضوری و الکترونیکی را به شیوه صحیح و با مطالعه و کسب آگاهی شخصی طی نماید، از دستورالعملها و بخشنامه‌های ورزشی آگاه باشد، مدارک تحصیلی و مربیگری اثربخش داشته و آنها را ارتقا دهد، تقویم سالیانه و برنامه‌ریزی درست طرح درس روزانه، ماهیانه و سالیانه منظمی داشته باشد، انجمن‌های ورزشی را تشکیل دهد و با برگزاری مرتب جلسات مربوطه، برنامه‌ریزی صحیحی جهت برگزاری المپیاد و مسابقات مختلف و شناخت استعدادهای ورزشی داشته باشد. بدیهی است که همه این عوامل در دو بعد مهارت شغلی و سواد شناختی باعث هویت و شخصیت‌بخشی به درس تربیت بدنی و نیز بالندگی حرفه‌ای معلم تربیت بدنی می‌شود.

science and practical teacher

 

۲)     راهبرد توانمندساز حرفه‌ای

براساس مرور تحقیقات انجام گرفته بنظر می‌رسد که دومین راهبرد برای توسعه بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی، راهبرد توانمندسازی حرفه‌ای باشد که مبتنی بر دو بعد ویژگی‌های شخصیتی و اخلاق حرفه‌ای است.

بسیاری از مهارت‌های اجتماعی ضروری زندگی اعم از کار گروهی، قانون‌مداری، تخلیه هیجانات منفی و عقده‌های درونی، روحیه شاد و صمیمی، اخلاق‌مداری و جوانمردی منتج از مشارکت در فعالیت‌های ورزشی است، بدیهی است که معلم تربیت بدنی نیز رسالت خطیری حسب موارد پیش‌گفته دارد و می‌طلبد که خود ابتدا در بعد ویژگی‌های شخصیتی نماد‌ یک معلم نمونه و الگوی رفتار و اخلاق فرهنگی باشد تا بتواند اثرگذاری آموزشی بالایی در این زمینه داشته باشد.

با توجه به اینکه معلم تربیت‌بدنی فرصت صمیمیت و ارتباط بیشتری که با دانش‌آموزان در محیط شاد و مفرحِ بیرون از فضای بسته کلاس در اختیار دارد به تبع آن  قدرت محبوبیت و انگیزه‌بخشی بیشتری نیز نسبت به سایر معلمان دارد و بسیار مفید فایده است که این قدرت محرکه مناسب و توان انگیزه‌بخشی بالای خود را در راستای شکل‌دهی جنبه‌های مثبت رفتاری دانش‌آموزان بکار بگیرد و از صمیمیت بیش از حد که مدیریت و قدرت کلاس‌داری موثر را از معلم می‌گیرد، پرهیز کند و نیز بایستی در جلسات اول که مهمترین جلسات بوده وظایف، قوانین و چارچوب‌های درسی و اخلاقی را مشخص کند و بر انجام این قوانین پافشاری کند.

همچنین ویژگی‌های شخصیتی دیگر معلم تربیت‌بدنی مانند روحیه برونگرا و ارتباطات موفق، نظم و انضباط شخصی و کاری، رعایت عفت کلام، ثبات رفتاری و پیش‌بینی پذیری اخلاقی، احترام به محیط زیست و تاکید بر توسعه پایدار در محیط آموزشی (نظافت شخص و محیط آموزشی) و آراستگی ظاهری و پوشش مناسب محیط فرهنگی توسط معلم تربیت‌بدنی در شکل‌دهی الگوهای درست اخلاقی دانش‌آموزان بسیار تاثیرگذار است. از طرف دیگر در بعد اخلاق حرفه‌ای، نیاز است که معلم تربیت‌بدنی ابتدا اطلاع کاملی از شرح وظایف و بخشنامه‌های ورزشی و انجام صحیح آن داشته باشد و در کنار این رسالت، باور قلبی به حرفه، اشتیاق وافر به یادگیری و دانش‌اندوزی در جنبه‌های مختلف علوم ورزشی داشته باشد و متعاقباً اشتیاق بالایی به یاددهی همان مطالب ورزشی که یاد گرفته است را با اخلاق ادبی و امانتداری در مسائل آموزشی و پژوهشی و در نظر گرفتن مصلحت سازمانی و پرهیز از اعمال سلیقه‌های شخصی داشته باشد چرا که طبق روایات دینی: زکات علم در نشر صحیح آن است.

 

Environmental protection

همچنین بعلت فرسودگی جسمی زیادی که معلم تربیت‌بدنی در طول دوران خدمت خود بعلت ماهیت شغلی خود تجربه می‌کند، کسب، حفظ، ارتقاء و تداوم انگیزه، تعهد کاری و اشتیاق شغلی می‌تواند در بالندگی حرفه‌ای بسیار حیاتی باشد. از موارد مهم دیگر اخلاق حرفه‌ای می توان به توانایی بهره‌گیری خلاقانه از ظرفیت‌ها و امکانات ورزشی موجود اشاره کرد چرا که در تمام مدارس امکانات و تجهیزات استاندارد و به‌روز وجود ندارد و سطح متفاوت امکانات ورزشی مدارس، هنر معلم تربیت‌بدنی را درخصوص خلاقیت استفاده از آنها بیشتر نمایان می‌سازد. به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد در بعد اخلاق حرفه‌ای، فرم خود ارزیابی می‌تواند در بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی بسیار تاثیرگذار باشد چرا که با این خودارزیابی، رقابت با خود جای رقابت با دیگران را خواهد گرفت و معلم تربیت‌بدنی به طور ناخودآگاه و مستمر در حال طی کردن چالش موفقیت روزافزون شخصی و شغلی خواهد بود و نهایتاً باعث رشد عزت نفس و اعتماد به نفس وی خواهد شد.

۳)    راهبرد توانمندساز عمومی

طبق مرور تحقیقات انجام گرفته نهایتاً آخرین راهبرد برای توسعه بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی، راهبرد توانمندسازی عمومی است که مبتنی بر ابعاد جانبی است و جنبه عمومی و محیطی دارد و شامل دو بعد مسائل حقوقی-قانونی و شرایط محیط یادگیری است.

حسبِ شرایط خاص کلاس درس تربیت‌بدنی مانند: آموزش فعالیت‌های جسمانی و بدنی،  نیاز به وسایل و تجهیزات زیاد در این درس، زیاد و غیراستاندارد بودن تعداد دانش‌آموزان در کلاس (در بیشتر مدارس با وجود استاندارد ۱۵ نفر دانش‌آموز در هر کلاس معمولاً آمار موجود بیشتر از دو برابر این استاندارد است)، عدم علاقمندی یک سری از دانش‌آموزان به آموزش پذیری در رشته‌های مصوب و تجویزی براساس کتاب درسی و نهایتاً امکان فرار از مدرسه در ساعات درس تربیت‌بدنی بسیار ضروری است که معلم تربیت‌بدنی از مسائل حقوقی و قانونی و چارچوب قانونی بخشنامه و دستورالعمل‌های ورزشی در این زمینه اطلاعات موثق و کافی داشته باشد و از مسئولیت‌های فردی، شغلی و اجتماعی در این مورد مطلع باشد.

در این موارد بایستی معلم تربیت‌بدنی در اوایل شروع به کار، فرم گواهی سلامت کلیه دانش‌آموزان را بررسی کرده و از وضعیت سلامت جسمانی و روانی آنها اطلاعات درستی کسب کند، چرا که اگر بعلت سهل‌انگاری معلم تربیت‌بدنی در این مورد و بخاطر فشار تمرینات و فعالیت ورزشی، مشکل خاصی برای دانش‌آموزان با شرایط خاص جسمانی و ذهنی پیش آید، عواقب قانونی جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر وی خواهد شد. به همین منوال هنگام آموزش درس تربیت‌بدنی بررسی و مکتوب کردن، ارجاع مستندات و نکات مورد نیاز جهت تامین ایمنیِ محیط ورزش، وسایل و تجهیزات ورزشی مستقیما به‌عهده معلم تربیت‌بدنی است که اگر در این خصوص قصوری صورت پذیرد، باز مسئولیت قانونی و عواقب بی توجهی در این زمینه بعهده معلم تربیت‌بدنی خواهد بود.

کنترل حضور و غیاب کلاس مخصوصاً در آخر زنگ‌ها و به‌طور ویژه اواخر زنگ‌های آخر ورزش نیز بسیار ضروری است، چرا که گاهاً دیده شده است که دانش‌آموزان در زنگ ورزش از مدرسه فرار می‌کنند و اگر در ساعات کلاسی درس تربیت‌بدنی برای دانش‌آموزی که در کلاس حاضر بوده اما در حین کلاس مخصوصاً قبل از زنگ آخر از مدرسه فرار کرده‌اند، اتفاقی بیفتد مستقیماً معلم تربیت‌بدنی مسئولیت عواقب قانونی را عهده‌دار است.

یکی از مسائل حقوقی دیگر که به حقوق درس تربیت بدنی برمی‌گردد، این است که در مدارس گاهاً دیده می‌شود که دیدگاه صحیحی نسبت به ضرورت درس تربیت‌بدنی وجود ندارد و بعضی از معلمان از ساعات درس تربیت بدنی به‌عنوان ساعات تدریس دروس غیرمرتبط خود به شکل جبرانی یا اضافی استفاده می‌کنند که این مسئله را به هیچ عنوان نباید اجازه داد و در اینجا نقش تعهد شغلی و دفاع از حقوق و ماهیت درس تربیت بدنی توسط معلم بسیار تعیین کننده است. مسئله حقوقی دیگر به احترام و حفظ اسرار سازمانی و اسرار شخصی دانش‌آموزان توسط معلمان برمی‌گردد،

طبیعتاً بعلت ارتباط نزدیک و صمیمیت معلم تربیت‌بدنی با شاگردان، بسیاری از مسائل شخصی دانش‌آموزان مانند بیماری، مشکلات جسمانی و روانی در دسترس معلم تربیت‌بدنی است و عدم درز این اسرار بین سایر دانش‌آموزان و متعاقباً عدم سوءاستفاده آنها از این مشکلات جسمانی و روانی به‌عهده معلم تربیت‌بدنی می‌باشد، همچنین این مطلب درخصوص اسرار سازمانی اداره آموزش و پرورش و مدارس محل خدمت توسط معلم تربیت‌بدنی امری غیرقابل انکار است.

نکته حائز اهمیت دیگری که لازم به ذکر است، این است که بسیاری از معلمان تربیت‌بدنی همزمان به دانش‌آموزان اجازه فعالیت در چند رشته مختلف مانند فوتبال، والیبال، تنیس روی میز، شطرنج و … می‌دهند که اگر اتفاقی برای هر کدام از دانش‌آموزان بیفتد از لحاظ قانونی معلم تربیت‌بدنی مسئولیت تام دارد، چرا که بایستی تمامی دانش‌آموزان براساس کتب درسی موجود مهارت خاصی را حسب مقطع تحصیلی خود آموزش ببینند و اجرای آموزش همزمان چندین رشته از لحاظ علمی و عملی و حقوقی سندیت ندارد، زیرا فعالیت همزمان در چند رشته توسط دانش‌آموزان امکانِ در میدان دید معلم بودن و نظارت همزمان بر فعالیت کلیه دانش‌آموزان را غیرممکن می‌سازد.

به‌طور کلی بایستی معلم تربیت‌بدنی درخصوص مسائل حقوقی و قانونی نسبت به آگاهی و انجام درست مسئولیت‌ها و نیز حفظ اسرار و حریم‌های شخصی، خانوادگی، شغلی، اجتماعی و سازمانی ارزش قائل شود و در این راستا به‌صورت حرفه‌ای عمل کند.

در بعد دیگرِ راهبرد عمومی، در نظر گرفتن شرایط محیط یادگیری و اطلاع از تاثیر جنبه‌های مهم این مورد مانند: حمایت همه‌جانبه کارشناسان تربیت‌بدنی حوزه ستادی یا نواحی، مدیران، معاونین و کادر اجرایی مدرسه، اطلاع از فرهنگ، دیدگاه و نگرش مردم محل خدمت به درس ورزش، توجه به ظرفیت زیرساختها، تجهیزات و فضاهای ورزشی مدرسه و شناخت جایگاه واقعی و اهمیت درس تربیت‌بدنی در ذهن دانش‌آموزان بسیار مهم و حیاتی است، زیرا اگر این مسائل پیش‌گفته شکل حمایتی و برانگیزاننده نداشته باشد، خود را در قالب نقاط ضعف داخلی و تهدیدهای محیطی نشان می‌دهد و می‌تواند انگیزه کاری معلمان تربیت‌بدنی را بشدت تحت تاثیر قرار داده و به نوعی وی را دلسرد کرده و مانع بالندگی حرفه‌ای ایشان شود.

لذا لازم است که معلم تربیت‌بدنی به‌طور مشخص این شرایط محیطی تاثیرگذار را کنکاش کرده و این عوامل را به سمت و سوی برانگیزانندگی تا حد ممکن سوق دهد و در پی فراهم کردن یک محیط غنی درس تربیت‌بدنی برآید. از جمله مواردی که می‌تواند در این زمینه گره‌گشا بوده و بسترسازی مناسبی ایجاد کند، وحدت رویه کاری، هم‌کلامی و همدلی معلمان تربیت‌بدنی در مدارس، بهره‌گیری از ظرفیت و قابلیت‌های محیط مجازی و رسانه، تعامل و ارتباط تنگاتنگ و مستمر خانواده‌ها با معلم تربیت‌بدنی و نهایتاً برقراری محیط یادگیرنده جهت بسترسازی زمینه یادگیری درس تربیت‌بدنی می‌باشد که با همدلی و انسجام تیمی معلمان تربیت‌بدنی و یک‌صدا بودن و یک‌دل بودن آنها راه و مسیر بالندگی حرفه‌ای و کسب و حصول اهداف مشخص درس تربیت‌بدنی در حیطه‌های عاطفی، شناختی و مهارتی توسط این راهبرد عملی خواهد شد.

 

legal behavior teacher

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که عملیاتی کردن راهبردهای سه‌گانه مذکور به‌طور کلی باعث بالندگی حرفه‌ای آموزشی توسط معلمان تربیت‌بدنی در همه مهارت‌های عملکردی-رفتاری، شغلی و جانبی خواهد شد و به طور مشخص و ویژه باعث توسعه استقرار نظام توانمند یاددهی و یادگیری درس تربیت‌بدنی در محیط آموزشی، جهت‌دهی مناسب و تسریع ارتقای مسیر پیشرفت شغلی معلمان تربیت‌بدنی، دستیابی به الگوی موفق و نماد واقعی رفتار شغلی معلم تربیت‌بدنی، عملیاتی کردن مسئولیت‌های قانونی، حقوقی و اجتماعی و نیز هویت و شخصیت بخشی به درس تربیت‌بدنی و نهایتاً توسعه توانمندی معلمان تربیت‌بدنی در آموزش و مشارکت دادن ورزشی و ارتقای وضعیت سلامت دانش‌آموزان می‌شوند که این موارد دربرگیرنده تمامی اهداف حیات طیبه آموزش و پرورش در درس تربیت‌بدنی در حیطه‌های عاطفی، نگرشی و مهارتی می‌باشد.

منابع

۱.      احدی، بهزاد. سیدعامری، میر حسن. (۱۳۹۴). معیارهای حرفه ای معلمان تربیت بدنی (مطالعه موردی؛ شهر ارومیه).  مطالعات مدیریت ورزشی شماره ۳۳، صص ۱۲۹-۱۴۶.

۲.      دیبایی صابر،محسن.عباسی،عفت. فتحی واجارگاه،کوروش.صفایی موحد، سعید.(۱۳۹۵).تبیین مولفه های شایستگی حرفه ای معلمانو تحلیلی جایگاه آن در اسناد بالادستی آموزش و پرورش ایران. دوفصلنامه پژوهشای آموزش  ویادگیری/ دوره۱۳، شماره ۲ ، پیاپی۲۴.

۳.      سلیمان پور عمران محبوبه (۱۳۹۱). مطالعه تطبیقی شرایط پذیرش معلم در ایران، ژاپن، آلمان و آموزش انگلستان. در مأموریت مأموریت کنفرانس ملی معلمان با چشم انداز ۱۴۰۴ (ایران)، بابل. ص ۲.

۴.      گندمی فهیمه، مهرمحمدی محمود، سجادی مهدی، طلایی ابراهیم. (۱۳۹۶). تبیین بالندگی حرفه ای معلمان. فصلنامه مطالعات درسی ایران، سال یازدهم، شماره ۴۴. صص ۲۷-۴۸.

۵.     Bertschy, F, Kunzli, C, Lehmann, M. (2013). Teachers’ Competencies for the Implementation of Educational Offers in the Field of Education for Sustainable Development, Sustainability, 5(12), 5067-5080.

۶.     Guskey, T. R. (2000). Evaluating professional development: Thousand Oaks, CA: Corwin Press

4 دیدگاه برای “راهبردهای ارتقای بالندگی حرفه‌ای معلمان تربیت‌بدنی”

 1. avatar

  مطالب خیلی خوب و کاربردی بودند…ممنون

  1. avatar

   به امید موفقیت شما در تمام مراحل زندگی

 2. avatar

  مطالب خیلی خوب و کاربردی بودند…ممنون

  1. avatar

   لطف شماست سپاسگذارم