ناگفته‌های حیاتی باشگاه‌های بدنسازی!!

همه ما برای یک‌بار هم که شده به باشگاه‌های بدنسازی مراجعه کرده‌ و یا مراجعه خواهیم کرد. البته هدف ما می‌تواند سلامتی و تناسب اندام، کاهش وزن، تفریح و گذران اوقات فراغت به شکل سالم باشد، در این میان چیزی که خیلی از افراد مبتدی تجربه می‌کنند، این است که مربیان این باشگاه‌ها از قبل برنامه‌هایی عمومی تهیه و در باشگاه در اختیار عموم افراد قرار ‌داده‌اند، اگر هم شما برنامه خصوصی درخواست کنید، با چند سوال کلی دقایقی بعد برنامه خودتان را دریافت خواهید کرد و براساس آن شروع به بدنسازی می‌کنید

البته ذکر این نکته ضروری است که مربیان زیادی هستند که به صورت اصولی و با علم روز مشغول به فعالیت هستند، اما مقصود نویسنده در این مقاله، مربیان غیرمتخصص بوده و هدف ارائه اطلاعاتی جهت تشخیص مربیان متخصص از غیرمتخصص می‌باشد.

اینجا چند مطلب علمی بسیار حیاتی است که اکثر مربیان نادیده می‌گیرند و عدم انجام این موارد عواقب جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.

‌ ناهنجاریهای اسکلتی

برای ارائه یک برنامه تخصصی بدنسازی نیاز است که ابتدا فرد مبتدی در راحت‌ترین حالت ممکن و با لباس زیر مورد مشاهده قرار گیرد تا مربی بفهمد که آیا فرد مبتدی ناهنجاری اسکلتی خاصی دارد یا خیر. شما تصور کنید حرکت پرس سینه که یکی از حرکات مورد علاقه اکثر بدنسازان است، برای افراد مبتلا به گوژپشتی  یا پشت گرد بسیار مضر می‌باشد و به بدتر شدن شکل ناهنجاری می‌انجامد، زیرا  در این افراد عضلات پشت کشیده و شل شده و عضلات سینه کوتاه و سفت شده‌اند و حرکت پرس سینه باعث جمع شدن بیشتر عضلات سینه‌ای، بدفرم‌تر شدن شکل بدن، مشکلات گوارشی، فشار بر دیافراگم  و محدودیت در قفسه سینه آنها شده و در نتیجه امکان فعالیت دم و بازدم با مشکل مواجه می‌شود.

Bench Press

پرونده پزشکی

خیل کثیری از باشگاه‌ها، از وضعیت سلامت جسمانی افراد مبتدی و پرونده پزشکی آنها اطلاعی ندارند و ارائه برنامه ورزشی با وجود عدم اطلاع از این عوامل می‌تواند برای افراد مراجعه کننده بسیار گران تمام شود.

ترکیب بدنی

از طرف دیگر ما به ندرت یک مربی را دیده‌ایم که از افراد درخوست وضعیت ترکیب بدنی کند، فرمی که در آن بسیار ی از اطلاعات پایه بدن جهت ارائه برنامه ورزشی بسیار ضروری می‌باشد، مانند وزن، قد، تجزیه و تحلیل چربی و عضلات یا تجزیه و تحلیل متابولیسم پایه، میزان آب بدن  و غیره که اطلاع از این موارد برای رشته بدنسازی بسیار حائز اهمیت است.

body composition

مکمل‌های ورزشی

مشکلات دیگر باشگاه‌ها که برای همه اتفاق افتاده است و باشگاهها را به مرکز فساد واقعی تبدیل کرده است، فروش مکمل‌های مجاز و غیرمجاز ورزشی است که حصول اطمینان از مجاز یا غیرمجاز بودن اینها برای فرد مبتدی بسیار سخت می‌باشد و صرفاً با حرف مربی حتی در همان اوایل بدنسازی به جهت درآمدزایی برای مربی ( بجای اهداف موثر در راستای کسب آمادگی جسمانی) اقدام به مصرف آن می‌کنند. در این وسط خارج از اینکه آیا ورزشکار در این مقطع زمانی نیاز به این مکمل‌ها دارد یا خیر و نیز نبود اعتماد و اطمینان از کیفیت مناسب و اصلی  بودن این مکمل‌ها، مسئله نگران‌کننده دیگر عوارض وحشتناک بعضی از این مکمل‌هاست.

Supplements

استانداردها

از مسائل دیگر در این زمینه، عدم رعایت استانداردهای باشگاه ورزشی از نظرفضای ورزشی مطلوب، سیستم تهویه، ایمن بودن وسایل، روشنایی مورد نیاز و موارد بهداشتی است.

تحصیلات آکادمیک

مسئله آخر که از نظر من مهمترین مسئله و مشکل اکثر مربیان باشگاه‌های بدنسازی است، نبود علم آکادمیک پایه و ضروری در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در بین این مربیان است. چنانچه آمار و تحقیقات انجام شده در این حوزه نشان داده است که بیش از یک سوم مربیان باشگاه‌های بدنسازی کشور مدارک تحصیلی غیرمرتبط دارند

با توجه به مسائل پیش گفته، می‌توان گفت که نیاز است  برای کسب فاکتورهای آمادگی جسمانی به صورت صحیح و مفید در باشگاهها به موارد زیر توجه کرد.

۱- هر برنامه‌ای که مربی به شما می‌دهد، برنامه عالی برای شما نیست، زیرا برنامه شما می‌بایست براساس سطح آمادگی جسمانی، سن، جنس، رشته ورزشی، اهداف ورزشی، مسائل پزشکی و نهایتاً مسائل روانی شما سازگار باشد و همه این مسائل در برنامه ورزشی شما در نظر گرفته شود.

۲- مربی شما باید، باید و باید دانش و معلومات رشته علوم ورزشی را داشته و تبحر و تخصص در این زمینه داشته باشد، زیرا عدم آگاهی علمی در حوزه‌های مختلف و ضروری فیزیولوژی، آسیب‌شناسی، حرکت‌شناسی، یادگیری حرکتی و طراحی تمرین منتج به عوارض جسمانی ناخواسته و خطرآفرینی خواهد شد که با گذشت زمان قابل مشاهده خواهد بود و در کوتاه‌مدت شاید این برنامه‌ها فرد را به نتیجه برساند یا تغییری در وضعیت جسمانی وی ایجاد کند اما در بلندمدت نتیجه واقعی به شکل منفی خود را نشان خواهد داد. همچنین لازم به تذکر است که گرفتن برنامه ورزشی از وبلاگ، سایت‌، شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی غیرمعتبر که اطلاعات دقیقی از هویت و تخصص واقعی نویسندگان آن ندارید، کاملاً اشتباه است.

۳- مصرف مکمل‌های ورزشی نیاز به دانش پایه دارد و بعد از گذشت حداقل ۳ ماه فعالیت مستمر در باشگاه (هفته‌ای ۳ تا ۵ جلسه فعالیت ورزشی) و تنها در صورت نیاز واقعی به مصرف مکمل مطمئن و مطلوب، می‌توان اقدام به مصرف مکمل زیر نظر مربی متخصص تغذیه نمود. پس اطمینان به مربیان باشگاه، فضای مجازی و افراد غیرمتخصص درخصوص مصرف مکمل ورزشی عواقب غیرقابل جبرانی به بار خواهد آورد. به زودی با اتمام مطالعه منابع موثق و جدید، موارد مربوط به مکمل‌ها در مقاله مربوطه در این سایت ارائه خواهد شد.

۴- فضای باشگاه ورزشی باید از نظر: ایمنی، تهویه، گرمایش و سرمایش، نور و روشنایی، بهداشتی، ارتفاع مناسب، فضای طولی و عرضی، حفاظ‌بندی و تشک مخصوص ستون و دستگاههای خطرناک، امنیت درخصوص موارد آسیب‌زا مانند آینه‌ها و وسایل ورزشی، پروانه کسب، مقاوم بودن ساختمان و نیز کاربری اختصاصی بدنسازی و چند منظوره نبودن، استاندارد باشد.

اما اگر شما به هر دلیلی مجبور به رفتن به یک باشگاه بدنسازی (با هر شرایطی) هستید و به مربی متخصص دسترسی ندارید، نیاز است کمی در این حوزه از طریق دنیای مجازی و الکترونیک و سایت‌های معتبر، اطلاعات لازم را کسب کنید و از طرف دیگر افراد با سابقه باشگاه مورد نظر شما بهترین منبع اطلاعات درخصوص وضعیت باشگاه و پیشینه کاری مربی آن است که می‌تواند تا حدودی خیال شما را راحت کند که آیا به فعالیت ورزشی مد نظر خود در آن باشگاه ادامه بدهید یا نه.

درنهایت این مطلب رو بدونید که این خود شمایید که بهترین راهنما و مربی خودتان هستید، زیرا تنها شما از سطح برانگیختگی واقعی، اهداف مشخص و مهم، وضعیت پیشرفت واقعی، زبان و زمان فعالیت بدن خود اطلاع دقیق دارید و سایر موارد فقط می‌تواند در اختیار شما باشند تا به سمت هدفتان حرکت کنید و زودتر به اهدافتان برسید. پس لازم است کمی در این زمینه دقیق و کنجکاوتر باشید زیرا بدن شما یار همیشگی  و بهترین و واقعی‌ترین دوست شما تا آخر عمرتان است، به همین دلیل بسیار ضروری است که با بدن خود بار دیگر دست دوستی و رفاقت صادقانه بدهید.

be your selfتهیه و تنظیم

drsportyar.com

 

۸ Comments

  1. استاد اگر امکان داره در مورد این که بدن سازی رشته ها مثلا والیبال با فوتبال یا کشی فرق داره توضیح بدین

  2. متسفانه کمتر از ۲ درصد باشگاهای بدنسازی شهر ارومیه تمامی این قواعدی که گفتین دارند ورعایت میکنند.

    البته فرهنگ سازی و دادن اطلاعات درست برای نوجوانان و جوانان در رابطه با بدنسازی ،تمرینات مقطعی ،مکمل ها و … وظیفه دبیران تربیت بدنی و افراد آگاه در این رابطه و علی الخصوص صدا و سیما است .

    ممنون از دکتر صیادی عزیز👌

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *