آنچه درباره کارشناسی ارشد علوم ورزشی و تربیت بدنی باید بدانید

شرایط کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی

با درود بر همه دانشجویان نازنین رشته مقدس علوم ورزشی که رسالت بی نظیر اهدای سلامتی را برای جامعه نیازمند این نعمت بزرگ بعهده دارند، آرزوی توفیق، سلامتی و عزت نفس روزافزون شما عزیزان را از درگاه خداوند نعمت بخش و خداوند مهربانی ها خواستارم. در مبحث زیر، گذری بر زیرگروه ها، رتبه قبولی، ضرایب و تعداد سوالات، منابع امتحانی، انتخاب رشته، معرفی دوره و نیز بازار کار رشته علوم ورزشی شده است. امیدوارم این اطلاعات برای شما عزیزان مفید واقع شود. رسالت ما انسان ها این است که به هم کمک کنیم تا زندگی انسانی زیباتری داشته باشیم.

مجموعه تربیت بدنی و علوم ورزشی شامل گرایش هایی است که در ۵ کد ضریب دسته بندی شده اند. متقاضیان می بایست به ضرایب دروس هر رشته گرایش که در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد درج شده توجه نموده و بر اساس آن برنامه ریزی خود را انجام دهند تا به نتیجه مطلوب یعنی قبولی در آزمون ارشد در گرایش مورد دلخواه خود دست یابند.

زیرگروه های کارشناسی ارشد  علوم ورزشی

زیرگروه ۱ : روانشناسی ورزشی ، رشته رفتار حرکتی گرایش های رشد حرکتی ، یادگیری و کنترل حرکتی و آموزش تربیت بدنی
زیرگروه ۲ : فیزیولوژی ورزشی گرایش های فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی ، فیزیولوژی ورزشی کاربردی ، فیزیولوژی فعالیت ورزشی محض ، فیزیولوژی فعالیت ورزشی بالینی و تغذیه ورزش
زیرگروه ۳ : بیومکانیک ورزشی
زیرگروه ۴ : آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی گرایش های حرکات اصلاحی ، امدادگر ورزشی و تربیت بدنی ویژه
زیرگروه ۵ : مدیریت ورزشی گرایش های مدیریت بازاریابی در ورزش ، مدیریت اماکن و تاسیسات ورزشی ، مدیریت اوقات فراغت ورزش های تفریحی ، مدیریت راهبردی در سازمان های ورزشی ، مدیریت رسانه های ورزشی و مدیریت رویدادهای ورزشی

تعداد سوال و ضرایب هر درس در کنکور کارشناسی ارشد

reference

انتخاب رشته و گرایش در کارشناسی ارشد

انتخاب رشته و گرایش مناسب در کارشناسی ارشد تربیت بدنی، یکی از مهم ترین بخشهای آغازین شروع به مطالعه کارشناسی ارشد تربیت بدنی می باشد. پیش از انتخاب منابع باید بدانید که کدام گرایش با توجه به اهداف شما مناسب می باشد. پس از انتخاب رشته گرایش مورد علاقه خود، دروسی که ضرایب بالاتری دارند، را بیش تر مورد توجه قرار داده و منابع کارشناسی ارشد مربوط به آن دروس را که در شکل زیر ارائه شده است، با دقت بیش تری مطالعه نمایید. با توجه به این که متقاضیان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز در همان آزمون جامعی که سازمان سنجش برگزار می کند، شرکت می نمایند، این منابع برای این داوطلبان نیز مفید و قابل استفاده خواهد بود.

منابع کنکور کارشناسی ارشد علوم ورزشی

MASTER for physical education

 

کتاب های مدیریت سازمان ورزشی زیر نیز تکمیلی و موثر خواهند بود.

کتاب مدیریت سازمان ها و طرز اجرای مسابقات ورزشی (کتاب سبز، خلاصه درس) نوشته رسول نوروزی سید حسینی و محسن وحدانی / نوید مهتاب ازانتشارات حتمی، اختصارات در مدیریت ورزشی، تالیف علی محمد صفانیا، مرتضی دوستی و افسانه رحیم پور، انتشارات بامداد کتاب.

شیوه مطالعه برای قبولی در این مقطع

اگر می خواهید یک نسخه واحد و جامع در زمینه مدت زمان مطالعه، دقیق ترین کتاب ها و منابع، رتبه قبولی، برنامه ریزی درسی و بهترین دانشگاهها برای شما گفته شود، شکی نداشته باشید که هیچ کس قادر به این امر نخواهد بود. به دلیل اینکه اولاً نسخه واحد و تجویزی در همه زمان ها برای شما پیچیدن یعنی اینکه بجای شما فکر کنند و برای شما تصمیم بگیرند و این با عقل سلیم مغایرت دارد چون هر کسی خود باید نسخه زندگیش را براساس معیارهای شخصی خود بپیچد.

knowledge

اما در زیر یک راهنمایی کلی برای افراد در سطح معمولی و کلی برای قبولی در بهترین دانشگاههای دولتی کشور براساس سوابق سالهای گذشته ذکر می شود که امیدوارم مفید واقع شود.

میزان مطالعه یک سال تحصیلی

میزان ساعات مطالعه در روز ۶ ساعت

منابع تکمیلی کتب راهیان ارشد و تستهای ۵ سال قبل

بهترین دانشگاهها: تهران، تربیت مدرس، شهید بهشتی، خوارزمی یا تربیت معلم سابق، علامه طباطبایی و …

ظرفیت دانشگاههای روزانه و رتبه قبولی در سال ۹۷ و ۹۸ به شرح زیر در گرایش های مختلف

مدیریت ورزشی سال ۹۷ تا رتبه ۳۳۲و سال ۹۸ رتبه ۳۸۲

فیزیولوژی ورزشی سال ۹۷ تا رتبه ۵۲۳و سال ۹۸ رتبه ۵۲۰

رفتار حرکتی سال ۹۷ تا رتبه ۲۲۸ و سال ۹۸ رتبه ۲۲۹

روانشناسی ورزشی سال ۹۷ تا رتبه ۳۱ و سال ۹۸ رتبه ۳۵

حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی سال ۹۷ تا رتبه ۱۰۳و سال ۹۸ رتبه ۱۱۳

بیومکانیک ورزشی سال ۹۷ تا رتبه ۴۶ و سال ۹۸ رتبه ۳۶

معرفی دوره کارشناسی ارشد علوم ورزشی

دوره کارشناسی ارشد علوم ورزشی عموما شامل ۳۲ واحد درسی است که در چهار نیم سال تحصیلی ارائه می شود و واحد عملی در این دوره وجود ندارد. از این بین ، بسته به نوع رشته و گرایش تقریبا ۶ واحد به دروس پایه، ۱۴ واحد به دروس تخصصی، ۶ واحد به دروس انتخابی و ۶ واحد به پایان نامه را اختصاص  داده می شود. غالبا سه ترم اول به گذراندن دورس تئوری و سمینار و ۱ تا ۲ نیم سال تحصیلی به فعالیت های پژوهشی پایان نامه اختصاص می یابد. اکثر دانشگاه ها دروس زیر را برای این رشته تدریس می کنند.

lessons for physical education

در آخر اگر مطلبی یا سوالی دارید، در قسمت نظرات یا دیدگاهها ثبت کنید، جوابگو خواهم بود.

منابع

مجموعه ای از نظرات اساتید و  دانشجویان برتر رشته علوم ورزشی

۳ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *