عوامل موثر بر  ورزش در منزل (ویژه دوران کرونا)

مقدمه

اصولاً ساختار مکانیکی بدن انسان به گونه‌ای است که برای حرکت و تحرک طراحی شده است و زندگی انسان همواره در هر عصری با اقتضائات خاص خود با حرکت عجین گشته و لازمه بقای نسل انسان و تامین نیازهای بشری که عامل اساسی زندگی است، در اصل و اساس وابسته به تحرک و فعالیت بدنی است.

اما دردنیای کنونی که گسترش و عمومیت یافتن اتوماتیسم و جانشینی ماشین به اوج خود رسیده و با سرعت در حال گسترش است، نتیجه آن بیماری‌ها و اختلالات جسمانی و روانی است که با سبک زندگی غیرفعال امروزی پدید آمده است. چنانچه بر اساس آمار منتشره وزارت بهداشت، بیش از ۴۱ درصد علل مرگ و میر مربوط به پنج بیماری بوده (پرفشار خونی، بیماری قلبی، دیابت، افسردگی و فراموشی)  که سه بیماری در اثرکم‌تحرکی حادث می‌شود.

sport at home

برای مثال بیش از ۱۷ درصد علل مرگ و میر ناشی از انواع بیماری‌های قلبی بوده است. طبق آمار مربوطه ۲۱ درصد افراد جامعه دچار افسردگی هستند. این میزان در مردان ( ۱۴/۹درصد) و در زنان (۲۵/۴ درصد) است. این بیماری با کم تحرکی در رابطه مستقیم است. یکی دیگر از بیماری‌های شایع که در اثر کم تحرکی بروز می‌کند، پرفشارخونی است.

در ایران نیز طبق آمار منتشر ،۹/۷ درصد مردان و ۱۰/۶ درصداز زنان ایرانی دچار پرفشاری خونی هستند. همچنین ۱۳/۳ درصد از شهر نشینان و ۱۳/۲ درصد از روستاییان به این بیماری دچارند. بنابراین ضروی است که انسان با توجه به همین فیزیولوژی خاص بدن خود و تلاش برای تأمین زندگی سالم و رفع نیازهایش در طول زندگی از تحرک و ورزش که عامل پیش‌گیری‌کننده این بیماری‌ها بوده، غافل نشود.

fat body

در اینجا ورزش به عنوان راه حل راهبردی و ورزش همگانی و تفریحی به عنوان وسیله ­ای ارزان­ قیمت و فرح ­بخش می­ تواند این مشکل را به نحو مطلوب حل نماید. چرا که ورزش، تحرک و فعالیت بدنی؛ عاملی مهم در تامین سلامت جسمانی روانی، غنی سازی اوقات فراغت، دور شدن از زندگی ماشینی و راهی برای کاهش استرس و عوامل خطرزای تندرستی عمومی به شمار می رود.

امروزه تبلیغات و فرهنگ‌سازی مناسب رسانه‌های صوتی و تصویری و شبکه‌های اجتماعی برحسب ضروریات انجام ورزش و فوایدی که از آن به‌عنوان عامل پیشگیری‌کننده از انواع بیماری‌ها عاید مردم می‌شود، تا حدودی باعث روی آوردن مردم به سوی ورزش و فعالیت‌بدنی شده است، همین امر نیز مسؤلین را به این سمت سوق داده که به بررسی روش­هایی بپردازند که باعث افزایش تعداد شرکت­ کنندگان در ورزش­های همگانی و تفریحی شود.

در این میان سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان ها،  تجهیزات و امکانات ورزشی زیادی را در سطح شهر و روستا اعم از سالن‌ها، ایستگاه‌های تندرستی، ایستگاه‌های دوچرخه‌سواری، پیست‌های مخصوص ورزشی، زمین‌های چمن مصنوعی و طبیعی فوتبال، مجموعه‌ها و باشگاه‌های ورزشی دایر کرده‌اند.

health station

اما مسئله بسیار مهمی که در اینجا مطرح است، توانایی انجام فعالیت ورزشی در زمان‌هایی است که شرایط حادی را ایجاد کرده است مانند شرایط ویروس همه‌گیر کرونا که هم‌اکنون دامن‌گیر آحاد جامعه مردم شده است و بعلت خطر ابتلا به این ویروس، انجام فعالیت ورزشی در اماکنی که به این منظور طراحی شده مانند فضاهای روباز ورزشی بیرون از منزل و یا فضاهای سربسته ورزشی که محل اجتماع افراد ورزشکار است، عملاً وجود ندارد و اساساً یکی از مراکز پرخطر برای انسان‌ها، همین باشگاه‌های ورزشی و مراکز پرتجمع است.

زیرا هنگام ورزش کردن، چون عمق تنفس بیش از حالت عادی است، بنابراین اگر در فضایی که ورزش انجام می‌گیرد، ویروس کرونا وجود داشته باشد (مخصوصا در فضاهای ورزشی بسته و به ویژه سالن‌های ورزشی کوچک)، احتمال ابتلا به این ویروس افزایش می‌یابد،  پس به‌نظر می‌رسد که انجام ورزش در منزل در این شرایط، توصیه‌ای بسیار منطقی و عاقلانه است.

covid 19 and sport

لازم به ذکر است که ورزش در منزل یکی از کمیته‌های زیرمجموعه ورزش همگانی است و شامل فعالیت بدنی منظم و مستمر در فضای محصور، ایمن و مسطح منزل شامل یکی از اتاق‌ها یا هال به ابعاد حداقل ۳۰ متر می‌باشد و با اراده، اختیار، آزادی عمل و با وجود مناسب‌ترین امکانات با هدف حفظ تندرستی و سلامتی یا فاکتورهای مختلف آمادگی جسمانی انجام می‌شود.

از طرف دیگر در حالت عادی نیز یک سری مسائل و مشکلاتی وجود دارد که ضرورت اجرای ورزش در منزل را می‌رساند که هم شامل افراد شاغل، دانشجویان، دانش‌آموزان و هم شامل قشر سالمند و نیز مادران خانه‌داری که فرزندان کوچک دارند، می شود. برای مثال از مشکلاتی که ضرورت ورزش در منزل بین شهروندان را ایجاد کرده است، می‌توان به ضعف در انجام فعالیت ورزشی در بین اقشار مختلف با فرهنگ‌های متنوع مردم، دیدگاه محدود کننده درخصوص فرهنگ حاکم بر ورزش بانوان از طرف شهروندان سنتی، داشتن مشغله‌های کاری زیاد و نداشتن وقت و زمان کافی برای رفتن به اماکن ورزشی و اولویت بخشی به سایر مسائل زندگی، برودت فصل زمستان و مقدور نبودن امکان تمرین ورزشی در بوستان‌ها و فضای باز نیز بدلیل سرمای هوا، مسائل فرهنگی و ترس از دیدگاه مردم عوام و انگشت‌نما شدن بین مردم اشاره کرد.

creativity in sport at home

در یک جمع‌بندی کلی بنظر می‌رسد که بهترین راهکار عملی برای شرایط ویژه دوران کرونا، طرح ورزش در منزل بوده که می‌توان با حداقل زمان و اتلاف وقت، کمترین وسایل و تجهیزات، استرس اندک درخصوص مسائل زندگی، هزینه‌بر نبودن و فقط با همت و انگیزه بالا و هدفمند بدون نیاز به مربی و با داشتن برنامه ورزشی منظم و مستمر فقط در فضای خانه بیشترین بهره را از لحاظ کسب مهارت‌های آمادگی جسمانی برد.

اما در این راستا نیاز به یک سری تمهیدات و مقدماتی هست که زمینه اجرایی شدن ورزش در منزل را عملی کرده و عواملی برانگیزاننده را در این راستا شناسایی کند. در ادامه مهمترین عوامل اثرگذار بر ورزش در منزل معرفی می شوند.

۱- مسائل روانی

اولین و مهم‌ترین عامل موثر در انجام ورزش در منزل تحت عنوان «مسائل روانی» نام گرفته است. برای انجام ورزش در منزل قبل از هر چیزی توجه به مسائل روانی بسیار حائز اهمیت است، چرا که بایستی زمینه وضعیت روحی و روانی فرد به گونه‌ای باشد که ضرورت انجام ورزش در منزل را پذیرفته (انگیزش درونی) و به این باور نیز رسیده باشد که می‌تواند با ورزش در منزل به شکل اصولی و علمی به اهداف مورد نظر خود اعم از سلامتی یا تناسب اندام برسد (اعتقاد به مفید بودن ورزش در منزل).

در این بعد وجود یار و همراه تمرینی بسیار تعیین‌کننده بوده و می‌تواند نقش عامل برانگیزاننده داشته باشد. در اینجا بهتر است که یار تمرینی ترجیحاً از بین افراد آگاه، مجرب و یا مربی تمرین ورزش در منزل باشد تا بتواند هم قدرت انگیزه‌بخشی و هم قدرت دانشی مناسب خود را به فرد فعال انتقال دهد. با نگاهی دقیق می‌توان گفت که چیزی که در انجام ورزش در منزل به شخص بسیار کمک می‌کند، داشتن روحیه عزت‌نفس و خودباوری است،

زیرا با وجود داشتن خودباوری شخص برای جسم خود احترام قائل بوده و متعهد خواهد شد که به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت دهد و برای رسیدن به سلامتی خود وقت ویژه تعیین کند و مدام در حال مقایسه وضعیت جسمانی خود با قبل بوده و اهداف شخصی خود را با روحیه رقابت با خود تعیین می‌کند و طبیعی است که این دیدگاه نیاز به صداقت شخص با خودش داشته و در این صورت نتیجه‌ای بجز موفقیت ندارد.

freindship

بدیهی است که حمایت روانی-معنوی و پشتگرمی عاطفی اعضای خانواده، دوستان و آشنایان، ارتباط با افراد و گروه‌هایی که به ورزش در منزل می‌پردازند، نیز بسیار کمک‌کننده بوده و فرد را در انجام هر چه بهتر و بیشتر ورزش در منزل سوق می‌دهد. از سایر عواملی که در این بعد نقش مهمی دارند، می‌توان به پخش موسیقی ورزشی، توجه به علایق فرد در انجام حرکات و تمرینات ورزشی یعنی ایجاد جذابیت و تنوع در ورزش در منزل، تعهد و پشتوانه کاری و وجود تصاویر بصری جذاب و انگیزه‌بخش در فضای ورزشی اشاره کرد.

۲- مسائل آموزشی

دومین عامل  موثر در انجام ورزش در منزل، تحت عنوان «مسائل آموزشی» نام گرفته است. همواره افراد در اکثر امور مربوط به زندگی روزمره و حتی ورزش نیز عادت به این دارند که راه صد ساله را در یک شب طی کنند و این جزئی از عادات همیشگی آدم‌ها شده است، در زمینه ورزش با وجود اینکه چند دهه از زندگی خیلی از افراد با عدم رعایت تغذیه صحیح و با کم‌ترین فعالیت ورزشی همراه بوده و روز به روز وضعیت جسمی چاق‌تر، بد‌فرم‌تر و ناسالم‌تر پیدا کرده‌اند، اما در عوض انتظار دارند که با یک مدت زمان محدود فوراً به سلامتی و تناسب اندام مطلوب برسند و این خود مشکل‌ترین بخش ماجراست.

بنابراین پذیرفتن و داشتن یک دیدگاه واقع‌گرایانه و قابل دفاع درخصوص اینکه نتایج مطلوب با ورزش زمان‌بر می‌باشد، بسیار تعیین‌کننده است. مطلب دیگر اینکه پیگیری و مطالعه مستمر منابع معتبر علمی در این زمینه، پیگیری برنامه‌های آموزشی از طریق رسانه‌های صوتی و تصویری، شرکت در دوره‌های آموزشی یا ارتباط با اشخاص صاحب نظر و مشاور ورزشی و یا دسترسی به بروشور تمرینی تصویری مقدماتی برای بهره‌گیری از علم انجام درست حرکات درست ورزشی برای شخصی که به ورزش در منزل می‌پردازد، بسیار اساسی است.

در این زمینه لازم است که افراد بدانند که اطلاع از ساعت ورزش بدن افراد و داشتن برنامه صحیح و مستمر تمرینی، بسیار مهم بوده زیرا هر فردی در ساعت مشخصی از شبانه‌روز انرژی بالاتری دارد و طبیعتاً ساعات ورزش نیز به‌دلیل ماهیتی که دارند، نیاز به انرژی بالایی دارند و بهتر است در این ساعات افراد در منزل ورزش کنند.

مطلب دیگر در بعد مسائل آموزشی، داشتن تنوع تمرینات ورزشی و بهره‌گیری از کلیه فاکتورهای آمادگی جسمانی در ورزش در منزل، به شخص کمک می‌کند تا اولاً برنامه ورزشی مورد نظر از جذابیت کافی برخوردار بوده و مدام حالت یکنواخت نداشته باشد که فرد را بعد ازمدتی دلزده کند و دوم اینکه در راستای کسب اکثر فاکتورهای مهم آمادگی جسمانی مانند تمرینات مقاومتی و تمرینات مربوط به سلامتی قلب و عروق تلاش کند.

۳- هدف گذاری ورزشی

سومین عامل موثر در انجام ورزش در منزل، تحت عنوان «هدف‌گذاری ورزشی» نام گرفته است. در بعد هدف‌گذاری لازم است ابتدا فرد هدف خود را مشخص کند که آیا دنبال گذران اوقات فراغت، تناسب اندام و یا سلامتی است، بدیهی است که هر کدام از این موارد ویژگی‌های خاص خود را دارند و نیاز به فعالیت خاصی را می‌طلبند. در جوامع در حال توسعه بخاطر بافت سنتی جوامع، خیلی از مسائل فرهنگی به‌صورت کلیشه‌ای و با دانشی قدیمی و یا برحسب عادت انجام می‌شوند، در حالی‌که در این خصوص باید برعکس، یک دیگاه کاملاً جامع و به‌روز داشت.

در این میان ورزش نیز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل فرهنگی در بطن این موضوع قرار دارد و همواره بایستی دیدگاه به آن، با بهره‌گیری از علوم و دانش ‌روز باشد.

برای مثال خیلی از مردم جوامع سنتی که کار یا شغل فیزیکی دارند، اعتقاد دارند که فعالیت فیزیکی موجود در شغل یا کار آنها همواره با ورزش یکی بوده و همان نتایجی که از ورزش مد نظر است با انجام شغل یا کار‌کردن به‌دست می‌آورند و چه بسا فشار فیزیکی بیش از حد در یک شغل را بیشتر از ورزش می‌دانند و دیگر نیازی به ورزش کردن نمی‌بینند و این کاملاً اشتباه بوده و حتی دیده شده است که بخاطر ماهیت خیلی از شغل‌هایی که با فعالیت جسمانی همراه هستند، مانند فشار زیاد بر یک قسمت خاص از بدن، استرس و فشار روانی محیط کار، اجباری و تکراری بودن بیشتر از آن‌که مفید باشد، عامل مخرب سلامتی است.

job tired

پس لازم است این دیدگاه اصلاح شود و افراد بفهمند که ماهیت ورزش با ماهیت فعالیت جسمانی که در شغل است، تفاوت اساسی دارد. زیرا ورزش، برعکس شغل، یک حرکت برنامه‌ریزی‌شده، ساختار‌یافته، متنوع، اختیاری و تعمدی است که به منظور بهبود یا حفظ سلامتی و تناسب‌بدنی انجام می‌گیرد. مورد دیگری از مشکلات جوامع در حال توسعه در این زمینه، اهمیت دادن به هدف زیبایی ظاهری به‌جای هدف سلامتی و تندرستی واقعی است.

یعنی بسیاری از افراد در این جوامع اعم از زن و مرد حاضرند زمان و هزینه‌های زیادی را صرف عمل‌های زیبایی، لوازم آرایشی و داروهای لاغری و تناسب اندام ‌کنند و سریع‌تر به وضعیت بدنی درست هر چند ناپایدار، غیرعلمی و اشتباه برسند اما حاضر نیستند که سلامتی و تناسب‌اندام ماندگار و اصولی خود را به شیوه درست حتی با کم‌ترین امکانات و اتلاف وقت با ورزش در منزل به‌دست بیاورند.

اما هدف اساسی در ورزش در منزل این است که افراد اعتقاد واقعی به این امر داشته باشند که با ورزش در منزل، تناسب‌اندام و سلامتی را کسب، حفظ و ارتقای می‌بخشند. در این زمینه بایستی واقع‌گرا بودن و پرهیز از آرمان‎گرایی در هدف‌گزینی رعایت شود و اهدافی را انتخاب کنند که براساس وضعیت فعلی فیزیکی فرد قابل دستیابی باشد و برای این مهم داشتن اهداف و برنامه بلند‌مدت ورزشی و نیز تبدیل کردن این اهداف بلندمدت ورزشی به اهداف کوتاه‌مدت و عملیاتی‌تر از اصول اساسی می‌باشد.

مضافاً اینکه چالشی که می‌تواند در این مورد بسیار کمک‌کننده باشد، این است که فرد آگاه شود که روحیه رقابت با خود در رسیدن به اهداف را تقویت کند و همواره تلاش کند تا نسبت به گذشته روز‌به‌روز با ورزش در منزل به نتایج بهتری در هر دو زمینه سلامتی و تناسب‌اندام برسد.

۴- طراحی فضا و تسهیلات

چهارمین عامل موثر در انجام ورزش در منزل،  تحت عنوان «طراحی فضا و تسهیلات ورزشی» نام گرفته است.  با توجه به اینکه ماهیت ورزش در منزل به محیط خانه و واضح‌تر اینکه به فضای در اختیار در خانه که معمولاً هال یا یکی از اتاق‌ها با فضایی حداقل ۳۰ متر است، برمی‌گردد، طبیعتاً فضایی محدود بوده که امکان انجام ورزش‌هایی که فضای زیادی را می‌طلبند، ندارند.

بنابراین به وسایل کم‌حجم و با جاگیری فضایی کم نیاز خواهد بود که بتوان با قدرت خلاقیت از این وسایل و نیز سایر وسایل قابل استفاده ورزشی در خانه نهایت بهره را برد.

همچنین اینکه بایستی در انتخاب نوع حرکات ورزشی دقت نمود و ورزش‌هایی را انتخاب کرد که در صورت امکان با استفاده بیشتر از بدن خود فرد انجام گیرد (مانند پیلاتس). یکی دیگر از امکاناتی که برای ورزش در خانه بسیار کمک‌کننده است، استفاده از مانیتور خانگی یا تلویزیون می‌باشد که از آن می‌توان در بهره‌گیری از تصاویر، کلیپ‌ها و آهنگ‌های ورزشی برای انجام ورزش در منزل استفاده نمود و خود این امکانات حتی می‌تواند نقش مربی، عامل محرک و انگیزه‌بخش باشد.

موارد دیگری در این مولفه مانند تنوع وسایل ورزشی و کمک ورزشی متناسب، اطمینان از ایمنی وسایل ورزشی و وجود نور، تهویه و روشنایی مناسب نقش بارزی در انجام ورزش در منزل دارند.

sport at home facility

۵- مسائل بهداشتی

پنجمین عامل موثر در انجام ورزش در منزل، تحت عنوان «مسائل بهداشتی» نام گرفته است. عاملی که در کنار ورزش می‌تواند اصلی بسیار اساسی برای احراز سلامتی باشد، کنترل تغذیه است که باید با رعایت تعادل و تنوع در رژیم غذایی هم از کلیه مواد انرژی‌زای غذایی شامل کربوهیدرات، چربی، پروتئین، آب و الکترولیت، ویتامین‌ها و مواد معدنی بهره برد و هیچ وعده یا منبع غذایی حذف نگردد و هم اینکه در حین ورزش از آب و مایعات شیرین استفاده نمود و بعد از ورزش نیز از رژیم کربوهیدرات و پروتئین استفاده کرد.

درخصوص مسائل بهداشتی برای انجام فعالیت ورزشی در منزل باید به این مسائل توجه خاصی کرد که هنگامی‌که فرد به ورزش می‌پردازد، دمای بدن وی افزایش یافته و آب بدن شروع به تعریق می‌کند تا دمای مرکزی بدن متعادل شده و فرد قادر به استمرار فعالیت ورزشی باشد

و دیگر اینکه در حین تعریق، لباس و بدنِ فرد مرطوب شده و این رطوبت زمینه را برای رشد ویروس فراهم می‌کند، لذا لازم است در ابتدا دمای منزل متعادل بوده و به‌هیچ وجه بسیار گرم یا سرد نباشد (گاهاً دیده می‌شود که شخص حین ورزش لباس زیاد یا لباس‌های پلاستیکی می‌پوشد به بهانه اینکه بیشتر عرق کرده و وزن بیشتری کم کند که این امر از لحاظ علمی غیرقابل پذیرش است و با این کار شخص، اولاً لباس پلاستیکی مانع از تبخیر عرق در هوا شده و با پوشیدن لباس زیاد بدن، صرفاً آب بیشتری از دست می‌دهد و با خوردن آب بعد ورزش، وزن فرد فوراً به حالت قبل برمی‌گردد.

در واقع این لباس‌ها، گرمای بدن را به دام می‌اندازند تا آن را مجبور کنند بیشتر عرق کند. هنگامیکه بدن قادر به خنک کردن خودش نباشد، دچار گرمازدگی می‌شود و اگر گرمازدگی هم فورا درمان نشود، ممکن است منجر به حمله قلبی شدید یا سکته مغزی شود)، در این‌خصوص تهویه مناسب هوا و عدم مزاحمت آلاینده‌های هوایی در محیط ورزشی بسیار موثر است و دیگر اینکه بعد از انجام ورزش در منزل، فرد در اسرع وقت حمام کرده و دوش متناوب آب سرد و گرم جهت ایجاد حس نشاط و شادابی بگیرد و همچنین اینکه به ویروس‌ها نیز اجازه رشد و تکثیر و نهایتاً بیماری ندهد.

از نکات دیگر در این زمینه می‌توان گفت که توصیه می‌شود به افرادی که به ورزش در منزل می‌پردازند، بسته به شرایط و وضعیت جسمانی خود، هر شش ماه یا یک‌سال چکاپ کامل بدنی را انجام دهند تا هم از وضعیت فعلی بدن خود اطلاع یابند تا بدانند آیا بیماری یا مشکل خاصی دارند و در این زمینه اقدامات مورد نیاز را انجام دهند و هم اینکه هر چند وقت یک‌بار اثرات ورزش در منزل را بر وضعیت سلامتی دستگاه‌های داخلی بدن خود ببینند.

این امر می‌تواند فرد را بیشتر از قبل مشتاق به انجام فعالیت ورزشی در منزل بکند. داشتن پزشک خانواده در این مورد بسیار کمک‌کننده است و پیشنهاد می‌شود شخص زیر نظر پزشک خود روند امور را کنترل نماید. از موارد دیگر در زمینه مسائل بهداشتی برای انجام ورزش در منزل وجود محیط امن و آرام به‌دور از آلاینده‌های صوتی و نیز لزوم دسترسی به جعبه کمک‌های اولیه برای مواقعی که جراحت یا مشکلی در بدن شخص پیدا شود، می‌باشد.

لذا در خاتمه پیشنهاد می گردد با استفاده از قدرت، ظرفیت و پتانسیل رسانه‌های دیداری و شنیداری برای تبلیغ انجام ورزش در منزل، حمایت مادی و معنوی از افرادی که در حیطه ورزش در منزل به تحقیق، تالیف و آموزش می‌پردازند، معرفی افرادی به‌عنوان مشاور و کارشناس ورزش در منزل به جامعه از طرف اداره کل ورزش و جوانان استان ها، در اختیار قرار دادن اطلاعات علمی لازم در زمینه ورزش در منزل و یا معرفی کردن منابع علمی معتبر، برگزاری کارگاه مجازی علمی با محوریت ورزش در منزل، طراحی اپلیکیشن ورزش در منزل برای استفاده عموم مردم واجد شرایط ورزش در منزل، اقداماتی جهت توسعه کمی و کیفی ورزش در منزل مد نظر قرارگیرد.

Sports health

تشکّر و قدردانی

در پایان لازم می دانم  از اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان غربی که حامی مالی این طرح پژوهشی بوده و نیز  از زحمات اعضای  محترم شورای پژوهش، کارشناس محترم پژوهش، ناظر محترم، همکاران تحقیق  و اساتید و کارکنان  بزرگوار نمونه تحقیق  بی نهایت تشکر و قدردانی کنم.

مجری طرح پژوهشی: محمدامین صیادی

تهیه و تنظیم

Drsportyar.com

منابع

Afarinesh Khaki, A. (2005). Ways to develop of  sports or all in the Iran country from the perspective of experts, experts, coaches and athletes, PhD thesis, Islamic Azad University, Tehran. (Persian).

Fathi, F. Sayyadi M. Seyyed Ameri M.(2015). Needs Assessment of Urmia Citizens to Sport for All. Applied Research of Sport Management. Vol.4, No.2. PP; 63-74. (Persian).

 Giles-Corti, B, Donovan, R.J. (2012) the relative influence of individual, social, and physical environment determinants of physical activity. Social Science and Medicine, 54: 1793-1812.

Hallmann, K, Wicker, P, Breuer, C, & Schu¨ ttoff, U. (2011). Interdependency of sport supply and sport demand in German metropolitan and medium-sized municipalities—Findings from multi-level analyses. European Journal for Sport and Society, 8, 65–۸۴.

Mohammadi, M. Sayadi, M. Seyed Ameri, M. (2014). Explain the most important motivating factors of sports activities in health paths (with emphasis on bodybuilding machines in parks). Journal of Sports Management and Motor Behavior. Tenth year. No. 19. pp. 97-110. (Persian).

Namazizadeh, M. (1988). “Psychosocial principles in learning sports skills”, p.23. (Persian).

Pamela Wicker, Kirstin Hallmann, Christoph Breuer, (2013), analyzing the impact of sport infrastructure on sport participation using geo-coded data: Evidence from multi-level modelsneighbourhoods, Sport Management Review, 16, 54–۶۷.

Sadegh Afrozeh, M. (2010). Investigating the interaction of municipalities with the physical education departments of the cities. The first national conference on city and sports in Tehran p: 28. (Persian).

Saeedi, A. Heydari Cheroudeh, M. Ghadimi, B. (2011). Public sports and Tehran citizens. Tehran: Society and Culture, 1390, p. 160. (Persian).

Sayadi, M. Ghafari, Gh. Ahmadi, N. (2019). Preparation and review of the executive model of home exercise plan in the province. Research method under the supervision of the General Directorate of Sports and Youth of the province.P; 7. (Persian).

Seyed Ameri, M. Ghorban Berdi, M. (2012). Explain the strategies for attracting and increasing citizen participation in public and recreational sports programs (Urmia). Sports Management and Motor Science Research. Second year No. 4. pp. 23-34. (Persian).

Wicker, P., Breuer, C, & Pawlowski, T. (2010). Are sports club member’s big spenders? Findings from sport specific analyses in Germany. Sport Management Review, 13, 214–۲۲۴.

Zehtab Asghari, H. (2011). Arrangement of park fitness equipment for young, middle-aged and elderly women. Journal of Sports Research in Sports Management (Special Issue) Facilities, equipment and spaces in sports recreation. P: 42. (Persian).

۲۳ Comments

 1. سلام خدمت آقای صیادی عزیز بابت مطالبی که درباره آزمون های چابکی گذاشتید بسیار ممنونم و حتما این آزمون هارو انجام میدم باتشکر 🙏❤

 2. سلام خدمت آقای صیادی عزیز بابت مطالبی که درباره آزمون های چابکی گذاشتید بسیار ممنونم و حتما این آزمون هارو انجام میدم ممنونم از شما آقای صیادی

 3. سلام خدمت آقای صیادی
  خیلی تشکر میکنم بابت این مطالب آموزنده حتما از امروز ورزش در منزل رو شروع میکنم با سپاس از آقای صیادی

  • با عرض سلام و احترام خدمت آقای صیادی عزیز بابت مطالبی که درباره آزمون های چابکی گذاشتید بسیار ممنونم 🙏❤
   تمام آزمون ها را انجام خواهم داد.

 4. وقت بخیر، ممنون آقای صیادی مطالب بسیار مفید بود. یازدهم آسانسور امیر حسین قسیمی

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *