الگوهای زندگی

آیا تا حالا به این فکر کرده اید که در زندگی خود دنباله رو چه کسی، چه گروهی و یا چه طرز فکری هستید؟ این سوال خیلی میتونه وضعیت فعلی و آینده شما را پیش بینی کند و در واقع اگر می خواهید بدانید که آینده شما به چه شکل خواهد بود و اگر می خواهید آن را پیش بینی کنید همواره به الگوها و کسانی که از آنها تبعیت میکنید و می خواهید مثل آنها باشید، فکر کنید.

پسر نوح با بدان بنشست* خاندان نبوتش گم شد

سگ اصحاب کهف روزی چند* پی نیکان گرفت و مردم شد

بیت بالا از شیخ اجل سعدی شیرازی است که شفاف ترین توضیح را درباب الگوهای زندگی بیان می کند و اینکه هم نشینی با بدان، بدی بدنیال دارد و هم نشینی با خوبان، سعادت و خوشبختی را منتج می شود.

در گذشته همیشه وقتی به انسان های بزرگ فکر می کردم، احساس می کردم که این افراد واقعا با آدم های عادی فرق می کنند یا حتماً آنها هوشی فراتصور، منطقی بسیار قوی، سواد و دانشی بی پایان، موقعیت مالی عالی، حامیان و پشتیبان زیاد و یا  قدرت یادگیری بالایی دارند. همین احساس باعث شد که به سمت و سوی مطالعه خیلی از همین افراد گرایش پیدا کنم. مانند: انشتین، ادیسون، استیفن هاوکینگ، هنری فورد، بیل گیتس، لیونل مسی و رونالدو و …

این را بدانید که تمام کسانی که الگوی دیگران هستند روزی خودشان الگوهایی دیگر داشتند. داشتن یک الگو در حرفه و کار مشابه باعث می شود که در مواقع سختی و مشکلات پرفراز و نشیب ایده و راهکار آنها را بکار ببندید و الهام بخش شما باشند. همانطور که گفته اند “بهترین الگو بهترین پند است”. در کتاب توانگران چگونه می اندیشند نوشته چارلز پویسانت زندگینامه معروفترین افراد موفق جهان را بازگو می کند.

Ford

چه فکر کنید که می توانید و یا چه فکر کنید که نمی توانید در هر صورت حق با شماست. (هنری فورد در تصویر فوق و صاحب بزرگترین کارخانه فورد دنیا)

در کمال تعجب چیزی که در انتها به آن رسیدم، گذشته بسیار رنج آور و تاریک و گاهاً باور نکردنی این افراد بود. وقتی فهمیدم که این افراد با درد و رنجی که از بچگی کشیده اند و همیشه زندگی آنها با ناخواسته هایی زیاد همراه بوده، این نکته را درک کردم که نقطه شروع تحول در زندگی ناشی از وجود همین تضادها و ناخواسته ها و مشکلات ماست که ما را به حل آن وا میدارد و فقط کافی است باور و ایمانی راسخ و قوی داشته باشیم تا به هر چیزی که می خواهیم برسیم.

انشتین اظهار کرده است که در ۹۹ درصد موارد نظریاتش درست از آب در نمی آمد.

ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید این شور و اشتیاق را به بهترین شکل ممکن توصیف می کند و بیان می کند که ثروتنمندترین افراد با تلاش فیزیکی زیاد و رنج و زحمت فراوان به موفقیت مالی نرسیده اند بلکه با داشتن ایده ها و افکار بزرگ و صرف فعل خواستن همراه با پشتکاری واقعی و ایمانی محکم به خواسته هایشان رسیده اند. (پیشنهاد می شود این کتاب بی نظیر را مطالعه کنید).

در مطلب ۴ میثاق که در همین سایت گذاشتم با عمل به میثاق چهارم شما همیشه یاد می گیرید که همواره بیشترین تلاش خودتان را بکنید که از زندگی لذت ببرید. این مطلب ۴ میثاق طلایی و  شگفت انگیز را پیشنهاد میکنم حتما مطالعه کنید.

در واقع همه چیزهای بزرگ و موفقیت های بزرگ از باور و ایمان ما به خودمان نشأت می گیرد. کافی است باور کنیم که بزرگترین، موفقترین و ثروتمندترین افراد درست مانند ما بوده اند و یکی از خود ماها بوده اند که با تمام وجود از وضعیت فعلی خود بیزار بوده و رنج می کشیدند  و بدنبال رسیدن به خواسته هایی بوده اند که به آنها لذت بدهد و دقیقا با همین اهرم رنج و لذت  همیشه خودشان را قوی تر از قبل کرده اند تا به هدف هایشان برسند.

در جهان هر چیز، چیزی را جذب کرد                     گرم، گرمی را جذب کرد و سردی سرد

پس ما هم اگر فقط به خودمون باور داشته باشیم و نجواهای شیطانی را که خیلی هم زیاد هستند، کنترل و دور کنیم و به ندای درونمون گوش کنیم، می توانیم به اهداف بزرگ برسیم. تنها باید انگیزه هامون رو حفظ کنیم و مانند ادیسون باشیم که وقتی ۹۹۹ بار شکست خورد بجای آه و نفرین و ناله از دست زمین و زمان، پرانرژی و با ایمان گفت من ۹۹۹بار یاد گرفتم که لامپ چطور اختراع نمی شود. این است ایمان واقعی و همت وپشتکار صادقانه.

Tomas Edison

مولانا در این خصوص در بیتی بسیار زیبا بیان کرده که دنیای بیرون ما فقط انعکاس دنیای درون ماست و در واقع ما همان چیزی را برداشت می کنیم که بذر آن را کاشته باشیم. اگر ثمر زندگی اکنون شما رضایت بخش نیست کسی را مقصر ندانید، این ثمر نتیجه بذرهای دیروز زندگی شماست که خودتان آنها را کاشته اید.

این جهان کوه است و فعل ما ندا                        سوی ما آید نداها را صدا

معتقدم که اگر ما همواره تلاش خودمان را بکنیم که بهترین نسخه خودمان در دنیا باشیم، دنیای ما گلستان می شود کاش هر کسی می دانست که سرنوشتش دست خودش است و تنها خودش عامل خوشبختی یا بدبختی اوست اما در کمال ناباوری تنها معدود اندکی در حد یک درصد مردم که موفق ترین های جامعه هم همین معدود افراد هستند، این را باور دارند، اگر باور نمی کنید میتوانید از نزدیکترین کسانی که دور و بر شما هستند بپرسید.

وقتی می توانید سعی کنید که عالی باشید، متوسط بودن و ضعیف بودن اصلا پذیرفتنی نیست.

ما اگر قائم به ذات باشیم نه قائم به غیر، راحتتر باور می کنیم که زندگی ما دست خودمان است نه دیگران. وقتی به خودمون ایمان داشته باشیم و خودمون رو خوب بشناسیم و به خدای خودمون واقعا ایمان صادقانه داشته باشیم و تنها از او طلب خیر و برکت کنیم و مردم را فقط دستی از دستان خدا بدانیم که ما را به اهداففمان می رسانند نه که اونها رو بجای خدا بدونیم که میتونن ما رو موفق کنند، همیشه حالمون خوشه و روزگارمون پربار.

God, I only ask you for help

بی شک خیلی ها شما را الگوی خود قرار داده اند اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که من ارزش این را دارم که دیگران از من تقلید کنند؟ واقعا وقتی در درون خودتان صادقانه به این مسئله فکر می کنید چه احساسی دارید؟ در مورد جواب این سوال بنشینید و خوب فکر کنید و باور کنید همین سوال، راهنمای بی نظیری برای ادامه شیوه زندگی شما خواهد بود. اگر از پاسخ هایتان حس خوبی ندارید، در رفتار و کردارتان بازنگری اساسی کنید تا بهترین شوید.

در زندگی شخصی خودم به این نتیجه رسیده ام که زندگی ما بازتاب افکار ماست افکاری که با کتاب هایی که می خوانیم و دوستانی که با آنها ارتباط داریم و ایده هایی که دنبال آنها هستیم، احاطه شده اند یعنی قالب کلی افکار ما توسط کتاب ها، دوستان و ایده های ما طراحی می شوند. پس همواره در این مورد حساس باشیم و اگر می خواهیم به اهداف بزرگی دست پیدا کنیم در این سه مورد دنبال بهترین ها باشیم که واقعا از آنها به نتیجه های بزرگ برسیم.

اگر دنبال بدنی تنومند و همیشه سالم هستید، دنبال الگوهایی باشید که تا ۱۲۰ سال و بیشتر عمر کرده اند و همیشه سالم بوده اند. ببینید شیوه زندگی این افراد چگونه بوده است. چه کتاب هایی مطالعه کرده اند، به چه کسانی دوست بوده اند، چه غذایی خورده اند، چه ورزش هایی انجام داده اند، با چه کسانی بیشتر ارتباط داشته اند، به چه چیزها و افکاری بیشترین بها را داده اند و همواره از رفتارها و عادات این افراد آگاهی کسب کنید.

در سایر موارد اگر دنبال ثروتمند شدن، رابطه عاشقانه عالی، مقام و شهرت زیاد، زیبایی همیشگی، دانش و تخصص  علمی فوق العاده و غیره هستید در ابتدا چندین نفر الگوهای موفق هر کدام از اینها را پیدا کنید و زندگی آنها را مطالعه کنید. این تمرین یکی از بی نظیرترین تمرین های زندگی شما خواهد بود. اگر هم تا حالا الگویی پیدا نکرده اید، حتما بگردید و بهترین های زندگی خودتان را پیدا کنید.

اما مطلبی که بسیار حایز اهمیت است این است که سعی کنید از زندگی این افراد فقط ایده بگیرید نه اینکه آنها را بت کنید و سعی نکنید کاملا مثل آنها باشید زیرا همان طور که گفتم شما باید همواره بهترین نسخه زندگی خودتان باشید. زیرا شما از ۲۳ کروموزوم مادر و ۲۳ کروموزوم پدر درست شده اید که با دنیایی بسیار منحصر به فرد و شگفت انگیز و با این ترکیب احتمال یک به ۳۰۰۰۰۰ میلیارد شخص دیگری مانند شما به وجود بیاید.

منتظر نباشید کسی دیگر برای شما انتخاب کند که کی باشید و چطوری بشوید و در واقع اون شخص صاحب ذهن و فکر شما باشد. خودتون انتخاب کنید که چطوری زندگی کنید. وقتی شما هم باندازه هر کس دیگری به خدا نزدیکتر هستید، پس چرا عروسک خیمه شب بازی افکار دیگران باشید؟ پس بدانید خودتون فقط می توانید سرنوشت خودتان را تعیین کنید. دیگران فقط ایده میتوانند به شما بدهند که راه خودتان را بروید.

انسانی را تغییر دهید که در آینه می ببینید آنوقت کل زندگی و دنیای شما تغییر خواهد کرد.

you are unique

در نهایت این را بدانید که ما به این دنیا آمده ایم که لذت ببریم و کمک کنیم دیگران لذت ببرند. پس همواره از مسیر زندگی لذت ببریم زیرا وقتی به مقصد هم رسیدیم خود مسیر موفقیت بوده که باید ازش لذت برد تا شادی مقصد آن را کامل کند. این را هم بدانید که رمز و راز موفقیت در اعتماد به نفس و خواسته های بزرگ و باور، ایمان و پشتکار است.

خدایا همواره سپاسگزار نعمت های بیکران تو هستم و  همواره از تو بهترین ها را میخواهم و از تو میخواهم مرا بهترین الگوی انسانیت و موفقیت قرار بدی. پس به من شهامتی بده تا آنچه را که در توانم است، برای رسیدن به بهترین نعمت هایت و لایق آنها شدن، انجام دهم. در پناه حق همیشه سالم و سرافرز باشید.

 

تهیه و تنظیم

ِDrsportyar.com

منابع

آئین زندگی دیل کارنگی

توصیه های جادویی موفقیت زیگ زیگلار

موفقیت سیدحسین عباسمنش

بیندیشید و ثروتنمد شوید ناپلئون هیل

۴ میثاق دون میگوئل روییز

۵ Comments

    • سلام ممنونم، لطفا قسمتی که براتون کمک کننده بود ذکر کنید و توضیح دهید برای کاربران سایت توضیحات شما مفید خواهد بود. در ضمن در ادامه با این سایت باشید مطالبکم نظیزی گنجانده خواهد شد.

    • سلام ممنونم، لطفا قسمتی که براتون کمک کننده بود ذکر کنید و برای کاربران سایت توضیحات شما مفید خواهد بود. در ضمن در ادامه با این سایت باشید مطالب کم نظیزی گنجانده خواهد شد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *